Çocuk Odası

2017 Trendleri İle Kız Çocuk Odası Fikirleri

By  | 

Kız çocuk odası tasarlanırken öncelikle bir tema ve bu doğrultuda renklerin seçimi işi kolaylaştıracak en önemli etmenlerdir. Bunun için çocuğun fikri alınmalı ve bu doğrultuda iki önemli renk belirlenmelidir. Çocuğun zevkleri kadar ihtiyaçları da düşünülerek odada seçilecek mobilyaların seçimi yapılmalıdır. Odanın boyutları doğrultusunda çocuğun hobileri, oyunları için özel alanlar oluşturarak daha çok seveceği mekanlar yaratılabilir. Çocuğun sevdiği özel bir şey veya uğraştığı bir ilgi alanı varsa bunun için de özel bir alan ayrılabilir. Genç kız odası için en çok kullanılan ve popülerliğini yitirmeyen renkler; mor, pembe, ekru ve kırmızıdır. Yalnız farklı bir oda oluşturmak için alışılmışın dışına çıkma düşüncesi varsa yeşil, gri, sarı veya turuncu renkler kullanılabilir. Dekorasyonda 2017 kız çocuk odası için tasarım aşamasında renk ikilisine karar vermek çok önemlidir. Bu süreçte çocuğun kısa zaman sonra büyüyeceği de unutulmamalıdır. Renkler ve mobilyalara buna göre karar verilmelidir.

Kız Çocuk Odası İçin Mobilya Seçimi

Modern tarza çocuk odası her zaman geçerliliği olan ve çocuklar tarafından da daha çabuk benimsenen bir tarzdır. Bunun için modern mobilyalar tercih edilerek bunlara uygun renk seçimleri de yapılmalıdır. Klasik mobilyaların aksine daha düz, sade ve çok kıvrımlı olmayan mobilyaların kullanımı daha doğrudur. Perde, halı, yatak örtüsü gibi küçük detaylarda da modern stil doğrultusunda sade ve düz renkler tercih edilmelidir. Aydınlatma konusunda odanın merkezinde sarkıt model tercih edilebilir. Odasının renk dengesine göre canlı renklerde aydınlatma tercihi odanın havasını değiştirecek önemli detaylardandır. Aynı zamanda odada çalışma alanı varsa burada duvar aplikleri tercih edilebilir. Bu alan iyi bir şekilde aydınlatılmalıdır.Renkli Çocuk Modaları İle Çocuklar Tarzını Yaratsın

Çocuklar için oluşturulabilecek renkli mekanların onların hayal gücünü geliştirmesinde yardımcı olur. Daha enerjik mekanlar olduğundan çocuklar da kendini masal aleminde hissedebilir. Renklerin psikolojik açıdan da çok fazla anlamı vardır. Bunlar dikkate alınarak ve çocuğun en sevdiği renkleri ana mobilyalarda tercih ederek hem çocuğun seveceği mekanlar hem de kişiliği, psikoloji üstünde etkili olacak mekanlar oluşturulabilir. Tüm renklerden oluşan bir oda ile çocuğun ihtiyaçları belli bir düzen ile oluşturulduğunda çocuk için neşeli ve enerjik mekanlar çok da uzak değildir. Duvarlardan mobilyalara, mobilyalardan yatak örtüsüne kadar pek çok renk seçilerek uygulanabilir. Yalnız bu tasarım sürecinde duvar veya zemin renkleri açık tonlarda, özellikle beyaz, tercih edildiğinde ortam canlı renkleri daha kolay kaldıracaktır. Kontrast renkler yastıkta, minderlerde, yatak örtüsünde, raflarda tercih edilebilir. Bir duvarda tamamen renkli duvar kağıdı kullanımı ile mobilyalarda beyaz renk kullanımı bir denge içinde tutulabilir. Canlı renkler ile odanın genel renkleri arasında denge sağlandığında kız çocukları için enerjik yaşam alanları tasarlanmış olur.

 

Bir önceki yazımız olan Pembe Çocuk Odası Dekorasyonu başlıklı makalemizde dekorasyon, Pembe Çocuk Odası ve Pembe Çocuk Odası Dekorasyonu hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir