Mobilya

Ahşap Malzemeler

By  | 

Yaşam alanlarını dekore ederken tercih edeceğimiz dekorasyon stilleri geniş olan bir yelpazeye sahip. Bunun yanında hangi tarzda tercih yapılırsa yapılsın kullanılan ana malzemelerden birisi genelde ahşap olacaktır. Ahşap malzeme kimi zaman biraz renklendirilerek kimi zaman da farklı olan tonlarından seçilerek renk kullanımı konusunda kullanıcıya seçenek sunar. Fakat boyasız veya sade görünümlü ahşap bile damarlı yapısı ya da çizgileri sayesinde genelde dikkat çekicidir. Ahşap görünümlü mobilyalar ve bazen de sade yapısıyla insana huzur verir. Zira doğayı da bir çağrıştıran bir dokusu vardır.

Yatak Odası Dekorasyonu

Ahşap dekorasyon uygulayabilecek odaların hemen başında yatak odası gelir. Yatak başları ya da kenarlarında hala sıklıkla ahşap kullanılıyor. Bunun ötesinde koltuk kenarları ve masalarda yaygın şekilde kullanılan bir malzeme. Mutfakta dolap veya tezgâhlarda ahşap malzemenin kullanıldığı örnekleri bulmak gayet mümkün. Tabii banyolar da unutulmadı. Lavabo tezgâhlarından tut banyo dolaplarına dek ahşap malzeme gayet revaçta.

Rustik Stilahşap dekorasyon fikirleri denilince akıllara rustik stil gelir. Belirgin olarak ahşap malzemenin genel kullanıldığı tasarım stillerinden en önemlisi hiç şüphesiz rustik stildir. Özellikle ahşabın doğal görünümlü olan modellerinin kullanıldığı bu stilde çoğu zaman çarpıcı bir dizayn ortaya çıkarır. Bu ahşap dekorasyon örneğinde ise çok geniş bir televizyon ünitesi ile aynı zamanda onu tamamlayan iki adet bank şeklinde olan masa görülüyor. Televizyon ünitesi çizgili şekliyle çok dikkat çekici hale gelirken bank masalar da iki ya da üç sıra olarak hizalanmış şekliyle çizgilere de uyum sağlamış.

​​​​​​Hemen hemen bütün mobilyalarında ahşap malzeme kullanılan elegan tasarım yatak odası başarılı bir ahşap dekorasyon çeşidi, bütün parçalarında ahşap kullanılmakla yanında örnek modeller tercih edilmeyerek ahşabın çok zengin kombinasyonu çıkarılmıştır. Aynı malzemeyi farklı tonlarda kullanarak renk hareketliği sağlanmış. Özellikle oval figürler ağırlık kazanmış olup, yatağın dayandığı duvarın büyük yuvarlağıyla aynalı dolap olan bölümünün yuvarlak şekilde kısımları da hoş bir uyum yakalamıştır. Ahşap dekorasyona farklı tasarımlar getirerek hoş bir görüntü ortaya çıkarmayı başarmış.

Bir önceki yazımız olan Ankastre Renkli Buzdolabı başlıklı makalemizde Ankastre, Ankastre Renkli Buzdolabı ve Renkli Buzdolabı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir