Ev Dekorasyonu

Asil Renk Mürdüm Rengi

By  | 

Ev dekorasyonunda asil duruşu ve verdiği enerjiyle en çok kullanılan renklerden olan mürdüm rengi, son yılların en gözde renklerinden biridir. Mürdüm rengi feminen bir renktir, bu özelliği ile uygulanan ortamlara asil dokunuşlar katar ve farklı bir hava yaratır. Mürdüm rengi adını mürdüm eriğinden alır, farklı tonları vardır ve farklı etkiler yaratır. Canlı tonlarından tutun da hafif tonları, uçuk tonları bulunur. Etkileyici, asil, vurucu bir renk olan mürdüm rengi ile dekorasyon nasıl yapılabilir, ne şekilde kullanılabilir?

Mürdüm Renginin Ortamlarda Yarattığı Harikalar

Mürdüm rengi mor renge çalan bir renktir, insanlar üzerinde çarpıcı ve etkileyici özellikleri vardır. Eskiden saraylarda kullanılan mor rengin farklı bir tonu olan mürdüm ile asil ortamlar yaratabilirsiniz. Mürdüm rengi aynı zamanda sakinleştirici bir renktir, insana huzur ve dinginlik verir.Mürdüm rengini mekanlarda ana renk olarak kullanmaktansa küçük objelerde ve ayrıntılarda kullanmak daha doğrudur. Küçük objelerde kullanılan mürdüm rengi ortamı daha çarpıcı kılar. Yatak odasında kullanılan mürdüm rengi ile kendinize sakin bir ortam yaratmış olursunuz. Kullanılan küçük detaylar ortamı çarpıcı kılabileceği gibi sakinlik de yaratır. Mesela pastel tonların ağırlıkta olduğu bir yatak odasında mürdüm rengi bir makyaj aynası olduğunda bütün odanın havası değişecektir.

Salonda Mürdüm Rengi Dokunuşlar

Salonda kullanacağınız mürdüm rengi koltuklar ile canlı ve renkli bir ortam oluşturmuş olursunuz. Mürdüm renginin çarpıcılığını kullanarak salonunuzu göz alıcı yapabilir ve canlandırabilirsiniz. Koltukta mürdüm rengini çok iddialı bulanlar, buna cesaret edemeyenler küçük kırlent veya puflarda kullanabilirler. Diğer küçük objelerde, biblo, tablo veya perdelerde kullanabilirler.

Az ışık alan bir odanız varsa mürdüm rengi ışık veren bir renktir, loş odalarda uygulamak doğru olur. Loş ortamları verdiği ışık ile aydınlatır ve canlandırır, ferahlatır

Bir önceki yazımız olan Evinizde Mat Renklerin Şıklığı başlıklı makalemizde Dekorasyonda Mat Rengi, Evinizde Mat Renklerin Şıklığı ve Mat Renklerin Şıklığı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir