Aksesuar

Aynanın Dekorasyonda Etkileri

By  | 

Dekorasyon gerçekleştirilirken kullanılan objeler ve malzemeler ortamı her açıdan farklı boyutlara taşıyabilir. Bir ev veya iş yerinin dekorasyonuna başlamadan önce iyi düşünmek gerekir. Nasıl bir ortam oluşturulmak isteniyor, o ortamdan ne gibi beklentiler vardır tespit edip ona göre dekorasyona başlamak gerekir. Ortamda kullandığınız en ufak bir ayrıntı bile fark yaratmanıza sebep olabilir. Ortamlarda ayna kullanarak özel mekanlar yakalayabilirsiniz. Özellikle ev dekorasyonunda ayna kullanımı küçük evleri, odaları daha büyük ve derin gösterebilir.

Aynanın Derinliği

Ayna kullanıldığı alanda verdiği derinlik nedeniyle alanı olduğundan daha büyük ve aydınlık gösterir. Bu nedenledir ki özellikle küçük mekanlarda dekorasyon planlanırken aynalara yer verilir. Küçük iş yerlerinde alanın küçüklüğünü gizlemek ve olduğundan büyük göstermek için duvarlara aynalar monte edilir. Ayna derinlik sağlarken aydınlık ortamlar da yaratır. Evlerde ise yine derinlik sağlamak için ve özel bir görüntü sağlamak için aynadan faydalanılır.

Ayna Dekorasyonda Nerelerde Kullanılır?Evlerde ayna daha çok koridorda ve girişte kullanılır. Kapıya yakın alanlarda, dar koridorlarda derinlik yakalamak için ayna kullanılır. Yatak odalarında, salonlarda ayna dekorlarıyla ortamı renklendirebilirsiniz. Yatak odasında dolap kapaklarında düz aynalar kullanılır, amaç ise giyinirken faydalanmaktır. Salonlarda mobilya ve duvarlara uygun şekilde farklı çerçeveli, özel kesimli aynalar ile salonun dekorasyonunu zenginleştirebilirsiniz. Salonun en çok göze batan duvarında bir ayna dekoru ile bütün havayı değiştirmeniz mümkündür. Küçük bir salona sahipseniz kullanmış olduğunuz ayna ile salonu büyütebilirsiniz.

Evin farklı alanlarında kullanabileceğiniz aynalar ile genel olarak bir dizayn oluşturabilirsiniz. Evde ayna uygulayabileceğiniz alanlardan biri de banyodur, banyoda mutlaka ayna bulunur. Lavabonun üst kısmında kullanılan aynalar artık çok özel tasarımlar yapılarak oluşturuluyor. Eskiden basit ve sıradan banyo aynaları vardı şimdi ise özel tasarımlar, varaklı modeller, modern çizgiler kullanılarak modeller ortaya koyuluyor.

Bir önceki yazımız olan Kapıları Süsleme Şekilleri başlıklı makalemizde Kapı süsleri, Kapıları Süsleme Şekilleri ve süsleme teknikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir