Bahçe & Balkon

Bahçe Bakımı

By  | 

Bahçenizi kışa nasıl hazırlamalısınız? Öncelikle yapılması gereken kış mevsimine girmeden önce son bahar aylarının başında bahçeyi kış ayına hazırlamak için bahçe bakımı yapılması gerekmekte. Yapacağınız bu bakım ile bahçenizin 30-45 gün arası dinlenmesini sağlayarak kış ayına daha canlı bir şekilde girmesini sağlayabilirsiniz. Öncelikli olarak Eylül ayının ortasından Ekim ayının ortasına kadar toprağın bakımını yapmalısınız. Toprağınızı işleyip güneşli havalarda havalandırmalısınız. Böylelikle toprağın içinde yaşayan mikroorganizmalar çoğalıp toprağın daha kaliteli bir hale gelmesini sağlayacaktır. Ayrıyeten toprağın bakımı için doğal ve suni gübreyle bahçenizi beslemelisiniz. Böylelikle toprağınızın verimi artmış olacaktır. Kış ayına girmeden önce sonbahar aylarında ağaçlar yapraklarını dökeceği için dökülen bu yaprakların kabasını almalısınız. Dökülen yaprakların birazını bıraktıktan sonra bu yapraklar çürüyüp toprağa karışacaktır. Daha sonra toprağa karışan bu yapraklar doğal gübre haline gelecektir.

Çim BakımıKış aylarında soğuk havalar nedeniyle bahçenizde bulunan çimlerin sararıp yok olmaması için bakım yapılması gerekmekte. Çimler sıcak ve ılık havayı seven kısa ömre sahip olan bitkilerdir. Bu yüzden kış aylarında çimlerin soğuk etkilenmemesi için çim alanların üzerini plastik ile kaplamalısınız. Karın kalktığı dönemlerde bu plastiği kaldırıp çimi havalandırmanız gerekmekte.

Kışın Toprak Bakımı

Kış aylarında güneş az olarak göründüğünden toprak yüzeyi karla kaplı olacaktır. Bu nedenle toprak yeteri kadar oksijen alamaz. Girişte bahsedildiği gibi kış ayına girmeden toprak işlenip havalandırılmalıdır. Doğru gübreleme yapmanız durumunda kış ayında toprağınız soğuktan etkilenmemiş olacaktır.

Ampul Bitkiler

Eğer bahçenizdeki bitkilerin kış ayında da yeşil kalmasını istiyorsanız büyük cam fanus ya da cam ampuller kullanabilirsiniz. Bu cam ampullere biraz su ve biraz da pamuk katarak içerisinde nemli bir ortam oluşturabilirsiniz. Cam ampul içerisinde yer alan bitkiler soğuktan etkilenmeyeceği için her zaman yeşilliğini koruyacaktır.

Bir önceki yazımız olan Bahçeniz İçin Şık ve Kolay Dekoratif Fikirleri başlıklı makalemizde Bahçe Dekorasyonu, Bahçeniz İçin Şık ve Kolay Dekoratif Fikirleri ve Dekoratif Fikirler hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir