Bahçe & Balkon

Bahçe Dekorasyonu İçin Yaratıcı Fikirler

By  | 

Büyük beton binalar, rezidanslar, gökdelenler, dev alış veriş merkezleri, sıkışık trafik, yoğun iş temposu ve günlük hayatın stresi derken koca bir kaos içinde boğulma noktasına geliriz. İçinde yaşadığımız megapolde minik de olsa yeşil bir alan, bir kaç çiçek, bir ağaç gölgesi ya da bir su kıyısı bulmak, çölde serap görmek gibidir. Bu nedenle bahçesi olan evler artık çok değerlidir.

Bahçe Çeşitleri

Kış bahçeleri: Balkonun ya da bahçenin bir kısmının cam sistem ile kapatılarak çiçeklendirilmesi, ısı ve ses yalıtımının da yaptırılarak, kış mevsiminde çiçekler içinde oturmaya olanak veren mekandır. Son dönem mimariler de dairelerin içinde hazır olarak da kış bahçesi tasarlanmak da, evin bir alanı şeklinde iç mekana dahil olarak kullanılmaktadır. Daha ziyade salonların bir kısmında cam bölmeli bir kısım ayrılarak kullanılan kış bahçesi, salona ayrı bir estetik derinlik katmaktadır.

Açık bahçeler: Evin dış mekanı ya da balkonların, terasların, çiçeklendirilerek, yeşillendirilmesi ile elde edilen bahçeler açık olarak kullanılan bahçelerdir.Bahçe Dekorasyon Fikirleri

Sıra dışı ve yaratıcı birçok fikir değerlendirilerek, bahçe dekorasyonu yapılabilir. Birbiri ile alakası olmayan objeleri kombin yaparak, ortaya estetik ve fonksiyonel bir durum çıkartmak, biraz da sanatsal zekayı gösterir. Bahçeyi tasarım salıncaklarla süslemek,( el şeklinde, armut ya da elma şeklinde tekli ve tepeden sallanan salıncaklar), yer minderleri atarak kullanmak, değişik mumlar ile donatmak, çardak yapmak (sadece sarmaşıktan doğal bir çardak olabilir),araba lastiklerini boyayıp ortasını elyafla doldurup kaplayarak rengârenk puflar haline getirmek ya da sadece çiçek dikerek saksı olarak kullanmak, varsa toprak saksıları renkli renkli boyamak, Japon fenerleri gibi basit ama şık fenerler ile aydınlatmayı sağlamak, düz bir bank bank dahi olsa boyayarak ortama renk ve sıcaklık katmak gibi işlemler bahçe dekorasyonunda kullanılabilinir ve son derece de şık durabilir.

Bir önceki yazımız olan Dekorasyonda Bahçe Süslemek başlıklı makalemizde Bahçe Süslemek, dekorasyon ve Dekorasyonda Bahçe Süslemek hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir