Bahçe & Balkon

Bahçe Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

By  | 

Tüm dekorasyon tasarımlarında öncelikle yapısal öğeler yerleştirilmelidir. Evlerin tasarımında kullanılan ilkelerinin tümü, bahçe tasarımı için de geçerlidir. Her iki tasarımda da; renk, şekil, doku, ölçü ve işlevsellik ön planda tutulmalı, tıpkı evlerde olduğu gibi, bahçe içerisinde kullanılan renklerin de belirli bir uyum içerisinde yer alması gerekmektedir. Özellikle sıcak ve parlak renkler içerisinde yer alan sarılar, turuncular ve kırmızılar bahçe içerisinde canlı bir etki yaratır. Bunun aksine soğuk ve sakin renkler; maviler, morlar, beyazlar sakin, huzurlu ve dinginlik veren mekânlar ortaya çıkarır ve özellikle küçük alanları daha büyük göstermeye yarar.

Bahçe Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler içerisinde, bitkilerin büyüdüklerinde alacakları boyların hesaplanmasıdır. Tam büyümemiş ancak gösterişli görünmesi amacı ile dar alanlara dikilen bitkiler, bir kaç yıl süre içerisinde sıkıntı yaratacak, istenilen etkiyi bırakamayacak ve haliyle bitkinin normal gelişimini etkileyecektir. Ağaç ve çalılar, genellikle bahçe dekorasyonunun ana unsurlarını oluşturur. Adi gürgen, ova akça ağacı, kızıl ağaç, iğde, kayın, kurtbağrı, karayemiş ve ılgın rüzgârı kesebilecek türde ağaçlardır ve bahçe için en uygun seçimlerdendir.Bahçe dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken püf noktaları

Bahçe dekorasyonunda kullanılacak yapay malzemelerin mekânın doğal dokusunu bozmaması için, çim veya benzeri yeşillikler ile kamufle edilmesi gerekir. Bu ayrıntı bahçe dekorasyonu için oldukça önemlidir. Bahçede oturma ve güneşlenme amacı ile kullanılacak olan şezlong, koltuk ve masaların metal veya plastik yerine ahşap mobilya ürünlerinden seçilmesi ortamın doğallığını ön plana çıkaracaktır. Bahçe dekorasyonunda kullanılacak renkler arasındaki geçiş ise yumuşak olmalıdır. Kısacası birbirine zıt renkleri yan yana kullanmak yerine, iki zıt renk arasına geçiş renklerine sahip olan ürünler kullanmak daha yerinde bir seçim olacaktır. Ayrıca dekorasyonda kullanılacak küçük çakıl taşları kullanma, daha estetik, doğal ve şık bir görünüm elde edilmesini sağlar.

Bir önceki yazımız olan İtalyan Tasarımı Dış Mekan Mobilya Modelleri 2016 başlıklı makalemizde 2016 dekoratif bahçe mobilyası modelleri, 2016 dış mekan mobilya modelleri ve 2016 italyan bahçe mobilyaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir