Bahçe & Balkon

Bahçeniz İçin Şık ve Kolay Dekoratif Fikirleri

By  | 

Herkes için güzel bir hayaldir bahçeli bir evde yaşamak. Bahçeli bir ev sahibi olmak kadar bu bahçeyi değerlendirmekte önemlidir. Her evde bulunabilecek kolay malzemeler ve pratik dokunuşlarla yaz aylarının gözdesi olan bahçeler daha da güzelleştirilebilir. Ayrıca bahçeniz yoksa bu fikirleri balkon ya da terasınızda da uygulayabilirsiniz. Bahçenizi ferahlatacak dekorasyon fikirleri daha kolay uygulayabilmek için bahçeyi bölümlere ayırabilirsiniz. Örneğin; Yeşil Alan ve Diğer Alan

Yeşil Alan

Bahçe dekorasyonu için en önemli alandır. Göze hitap ettiği gibi sebze ve meyve de yetiştirebilirsiniz. Bahçenin bu alanında dikili ağaçlar yoksa daha çabuk büyüyen ağaçlar ya da daha büyük fidanlar tercih edilmelidir.

Çim çiçek ya da diğer yeşil bitkilerde bu alan için tercihleriniz içinde olabilir. Eğer hem çabuk büyümesini hem de meyve vermesini istiyorsanız; Kiraz Elma Ceviz Kayısı ve Üzüm ağaçları tercih edilebilir. Gölge veren ağaçlarda bahçenizi güzelleştirebilir. Çim ekip yetiştirilebileceği gibi rulo çimlerde toprak üzerine serilebilir.Bitki Seçimi

Bahçe için renkli ve mevsimlik çiçekleri tercih edebilirsiniz. İlkbahar ve yaz ayları için tercih edilecek çiçekler yıldız çiçeği kadife çiçeği karanfil ateş çiçeği zinya kedi tırnağı horozibiği aslanağzı petunya ve sardunya gibi canlı renkleri ve her bahçede yetişebilecek çiçekleri tercih edebilirsiniz. Hem gölgesinden hem de çiçeğinden faydalanmak istiyorsanız sarmaşık bambu ve mor salkım güzel bir seçenek olabilir. Bitkilerinizi ya da ektiğiniz sebze meyveleri böceklerden korumak için küçük tel örgüler kullanılır. Ektiğiniz sebzelerden kış aylarında da faydalanmak içi bahçenizin bir köşesine şirin seralar yaparak bahçenize renk katabilirsiniz.

Bahçede yeşil alanların dışında mobilya için bir beton zemin olmalıdır. Bunun için bahçenin eve yakın olan köşelerinden biri tercih edilebilir. Mobilyaların hasır olması hem renk hem de kolay temizlik açısından daha avantajlı olacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan En Kullanışlı Bahçe Mobilyası Nasıl Seçilir başlıklı makalemizde Bahçe Mobilyası, En Kullanışlı Bahçe Mobilyası ve En Kullanışlı Bahçe Mobilyası Nasıl Seçilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir