Çocuk Odası

Bebek Odası Dekorasyonu

By  | 

Bir ev için en mutlu ve en heyecanlı anlardan bir tanesi kuşkusuz ki bir bebeğin gelişi. Bu heyecanlı bekleyişin bir parçası da bebek odasının küçük prens ve prensesler için hazırlanması. Ancak bebek odası dekorasyonu hazırlanırken, estetik dışında da dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var.

Bebek Odasında Güvenlik Önemli

Bebek odası dekorasyonunda estetik önemli olduğu kadar bebek açısından güvenliğin de oldukça önemli olduğu unutulmamalıdır. Her yıl birçok bebek güvenliği sağlanmamış mobilyalar ve dekoratif objeler nedeniyle kazaya maruz kalmaktadır. Bu nedenle devrilme ihtimali olan şifonyer, raflı dolap benzeri mobilyalar kesinlikle duvara monte edilmelidir. Bunun yanında düştüğünde kırılma ihtimali olan, bebeğin üzerine düşmesi durumunda ona zarar verecek ağırlıkta olan dekoratif objeler mümkünse kullanılmamalı, eğer kullanılıyorsa kolayca devrilmeyecek ve bebeğin erişemeyeceği yerlere koyulmalıdır.

Bunu yanında bebeğin yatağı çevresinde, herhangi bir sarsıntıda bebeğin üzerine devrilebilecek ya da düşebilecek mobilya da ya da dekorasyon objelerini kullanmamak gereklidir.Alerjen Maddelere ve Boyalara Dikkat

Bebek odası dekorasyonu açısından dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta da kullanılan ürünlerin ve boyalarının doğal malzemelerden üretilmiş olmasıdır. Buna bebek için satın alınan oyuncaklar da dâhildir. Ayrıca alerjiye ve solunum rahatsızlıklarına neden olabilecek tüylü, toz tutan objeleri mümkün olduğunca odada bulundurmamak, yer dekorasyonunda da bu hususa dikkat etmek önem arz eder.

Bebek Odası Dekorasyonunda Renk Seçimi

Bebek odası için renk seçilirken dikkat edilmesi gereken nokta, yorucu, ağır renklerden ziyade açık renklerin tercih edilmesidir. İster sakin bir oda olsun, ister dinamik bir dekorasyon tercih edilsin, açık renklerin kullanılması bebeğin daha huzurlu bir ortamda uyumasına ve zamanını geçirmesine olanak sağlayacaktır. Bunu için sarı tonları, pudra tonları, sıkça kullanılan pembe ve mavi tonları, krem ve bejin çeşitli varyasyonları tercih edilebilir.

Bir önceki yazımız olan Modern Bir Çocuk Odasında Mutlaka Olması Gerekenler başlıklı makalemizde Çocuk Odaları, çocuk odasında yatak ve Modern hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir