Ev Dekorasyonu

Beyaz Renginin Dekorasyonda Önemi

By  | 

Renkler kullandıkları mekân gerek estetik gerekse anlamsal ifadeler eklerler. Bu nedenle renkler mekânda yaşayan insanların psikolojisini de etkiler. Her rengin kendine has enerjisi vardır. Hatta renklerin insan sağlığı üzerinde olumlu ve olumsuz yönleri uzmanlar tarafından araştırılmıştır. Renkler o kadar anlam ifade ederken genelde bir kişinin hangi rengi çok sevdiğine bakarak kişinin kişilik özelliklerini tahmin edebiliriz. Buna benzer olarak da mekânların kişilik özelliğini, yapısına, kullanımına içinde gerçekleştirecek aktivitelere aldığı ışığa göre renklendirilir. Kişiler en çok mekânları beyaz yapmayı sevdiğinden beyaz renginin dekorasyonda önemi ve ne anlama geldiğine bakalım.

Beyaz Renk AnlamıSaflığın ve temizliğin simgesi olan beyaz renk kullanımı hem kolay hem de zor bir renktir. Her rengi yansıtma özelliğinden oda da kullanan renkleri objeler duvara yansıyacaktır. Tek başına kullanıldığı zaman soğuk bir renk olarak karşımıza çıkar. Bu yüzden beyaz rengin canlı renklerle kullanılması önerilir. Renkler aslında bulunduğumuz mekânda büyük öneme sahiptir. Ayrıca mekân açısından dekorasyonda önemli bir yere sahiptir. Işığı yansıtan ortama beyaz renk parlatıcı ve enerji vericidir. Beyaz renk aynı zamanda gözleri dinlendirir ve mekânı olduğundan büyük gösterir. Beyaz rengin diğer bir özelliği ise her renk ile uyum sağladığından istenildiği mekânda kullanılır. Özellikle dar ve karanlık koridorları daha geniş ve ferah göstermek için kullanabilir.

Beyaz Rengin Dekorasyonda Kullanımı ve Anlamı

Beyaz ışık, masumiyet, iyilik, saflık ile özdeşleşir. Kişiye zihinsel berraklık sağlar. Mükemmeliyetin rengi olarak bilinir. Siyaha karşıt olduğu için pozitif bir anlam taşımaktadır. Soğuk ortamlar yaratmak istenildiğinde kullanılır. Beyaz her renk ile uyum sağlar ve her mekânda kullanılır. Her ortama ferahlık kazandıran renk kişinin ruhunu dinlendirir. Ayrıca mekâna parlaklık ve şıklık ile bir görüntü sağlar.

Bir önceki yazımız olan 2017 Ev Dekorasyonu başlıklı makalemizde 2017 Ev Dekorasyonu, dekorasyon ve ev dekorasyonu hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir