Genel

Boyanın Dekorasyon Etkisi

By  | 

İnsan hayatının bir bölümü evde geçiyor, çalışma hayatı yoksa büyük bir bölümü evde geçiyor. İnsanlar yaşadıkları yeri güzelleştirmek ve yaşanılabilir kılmak için dekorasyona başvuruyorlar.

Dekorasyon Nedir?

İçinde yaşanılan yeri estetik açıdan düzenlemek, verimli hale getirmek en önemlisi uyum demektir. Uyumlu her şey ferahlatıcı bir etkiye zaten sahip oluyor. Son yıllarda dekorasyon işi o kadar önemli bir hal aldı ki her yer, bu işi sizin yerinize yapan firmalarla doluyor.İnsanlar daha taşınmadan evlerini dekore etmek istiyor yada dekore eden firmalarla anlaşıp ev eşyalarını o yönde alıyor, İçinde yaşanılan yer psikoloji ile de sıkı bir işbirliği içerisinde oluyor.Özellikle çalışan, yoğun stres altında olan kişiler evlerinde rahatlamak için ferahlatıcı dekorasyonlar tercih ediyor. Dekorasyon bir nevi altın değnek olduğu için küçük dokunuşlar sayesinde bir odayı daha kullanışlı, daha ferah, estetik açıdan şık bir hale getiriyor. Evde ki bir odayı dekore etmek ilk olarak dekorasyonda içinizi ferahlatacak duvar boyaları seçmekten geçiyor.Boya Seçerken Nelere Dikkat Edilir?

  • Kullanılan odanın zemini
  • Boyadan beklenti
  • Boyanın rengi
  • Boyanın kalitesi
  • Boyanın insan sağlığına etkisi

Boyanın çevre dostu maddelerle yapılmış olması oldukça önemli oluyor. Odanın zemini tahta ise akrilik boya seçmek gerekiyor, Boyayı uzun süre yenileme fırsatı bulamıyorsanız silinebilir olmalı, insan sağlığına zarar veren kimyasallar içermemeli, odanın özelliğine göre boya seçilmeli, küçük ve güneş alma oranı düşük bir odayı daha büyük, ferah göstermek için açık tonlara başvurmak gerekiyor, özellikle bu renk beyaz ve beyazın tonları olmalı, canlı renklerden hoşlananlar için kırmızı, sarı, turuncu renkleri ve tonlarnı, ferahlatıcı sakin tonları seviyorsanız mavi rengi ve tonlarını kullanıyor ya da en akılcı yöntem dekorasyonda evde kullanılan eşyaların hakim olduğu renklerin zıt renklerini seçerek ferahlatıcı uyumlu bir dekorasyon elde edilebiliniyor.

Bir önceki yazımız olan Gökyüzünün En Güzel Tonunun Dekorasyonda Yansıması başlıklı makalemizde dekorasyon, Dekorasyonda Gökyüzü Mavisi ve Gökyüzü Mavisi Kullanımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir