Ev Dekorasyonu

Çatı Katı Odalara Dekorasyon Tavsiyeleri

By  | 

İnsan ömrü boyunca vaktinin büyük bir kısmını evde geçirir. Ev aileyi bir araya toplar. Öğünlerin birlikte yendiği sıcacık bir yuvadır. Bu yüzden evin iç dizaynı da önemlidir. Her ihtiyaca uygun büyüklükte tasarlanan evlerde çatı katları genelde ardiye olarak kullanılıyor. Ancak çatı katı odalara dekorasyon tavsiyeleri ile bu mekanlarda mucizeler yaratabilirsiniz.

Ferah Bir Alan Yaratın

Vakit geçirilen alanın ferah olması önemlidir. Hiç kimse karanlık ve havasız bir yerde durmak istemez. Çatı katları tavandan biraz basık olur. Çok geniş bir alana da sahip değildir. Bu yüzden alanın ferah görünmesi için ışık alması sağlanmalıdır. Eğer pencere yoksa havalandırmanın iyi olması gerekir. Böylece odadaki hava daima temiz kalır. Pencere var ancak yeterli ışık yoksa odanın çeşitli yerlerine göz yormayacak şekilde lamba yerleştirilmelidir. Led ışıklar kullanmak farklı bir hava katar.

Eşya Tercihine Dikkat!Eşyalar bir odanın görünümünü değiştiren en önemli malzemedir. Çatı katı zaten basık olduğu için yüksek ve büyük eşyalar alanı iyice daraltır ve rahat hareket etmeyi zorlaştırır. Bu yüzden alçak ve küçük eşyalar tercih edilmelidir. Çok fazla gereksiz eşyadan uzak durulmalıdır. Pratik kullanıma uygun eşyalar hareket kolaylığı sağlar. Bunun için özel tasarlanmış mobilyalar bulunuyor. Bu tür eşyalar az yer kaplar ancak çok fonksiyonlu özelliğe sahiptir.

Renklerle Odanıza Canlılık Katın

Renkler ruh halinin bir yansımasıdır. Yaşam alanınıza hakim olan renk ruh halinizi büyük ölçüde etkiler. Canlı renkler eğlenceli hissettirirken soft renkler huzur verir. Aynı rengin farklı tonları kullanılabilirken renklerin tezatlığından da yararlanılabilir. Duvarlar soft renk ise eşyalarda canlı renkler tercih etmek odaya hareket katar. Kullanılan ışıkların da renkli olması tercih edilebilir.

Bir önceki yazımız olan Dekorasyonda Mavi Rengin Hakimiyeti başlıklı makalemizde Dekorasyonda Mavi Rengi, Dekorasyonda Mavi Rengin Hakimiyeti ve Mavi Rengi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir