Çocuk Odası

Çocuk Odalarında Oyun Köşesi Önerileri

By  | 

Oyun çocuklar için sadece iyi vakit geçirmeye yarayan bir etkinlik değil, gelişimin de anahtarıdır. Çocuklar için ev ortamında rahat hareket edebileceği kendine ait bir alan, bir oda oluşturulması bu bakımdan çok önemlidir.

Hayal Gücü ve Yaratıcılık

Çocuk odaları için seçeceğiniz eşyaların çocuğun hayal gücüne ve yaratıcılığına katkıda bulunur nitelikte olması gerekmektedir. Bu kriterlere uygun objeler bulmakta zorlanıyorsanız basit bir kaç teknikle siz de evinizde hazırlayabilir hatta bu yaratım sürecini çocuğunuzla paylaşarak onun gelişimine katkıda bulunabilirsiniz. Böylece çocuğunuzla kaliteli zaman da geçirmiş olursunuz.

Sağlık ve GüvenlikÇocuk odası için hazırlık yaparken göz önünde bulundurulması gereken bir diğer etmen ise kuşkusuz ki ve güvenliktir. Kullanacağınız eşyaların oda içindeki konumları çocuğun yaş grubuna göre şekillendirilmeli, bir tehlike yaratmadığından emin olunmalıdır. Hazırlanan oyun köşesinin ulaşılabilir ve güvenli olması şarttır. Çocuklar için özellikle tehlike arz eden kapı arkası, pencere önü gibi dar alanlar yerine çocuğun kendini rahat hissedeceği hareket kabiliyetini kötü yönde etkilemeyecek alanlar tercih edilmelidir. Çocuklar için boş alan hissi çok önemlidir. Bu nedenle çocuk odalarında oyun köşesi için çok eşya yerine çok fonksiyonlu olan eşyalara yönelmekte fayda vardır. Örneğin, odada kullanacağınız sandıklı bir puf ile hem depolama alanı ihtiyacını hem dinlenme ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

Çocuklar söz konusu olduğunda kullandığınız eşyaların yapılığı malzemelere de dikkat etmek gerekir. Kullandığınız eşyaların zararlı boya ve benzeri malzemelerle imal edilmediğinden emin olunmalıdır. Özellikle alerjen maddeler içermeyen ahşap mobilyalar ve oyuncaklar bu yönden bakıldığında diğer malzemelere göre daha sağlıklıdır.

Çocuklar için oyun köşesi hazırlarken, çocuğun yaşı, gelişimi, zevk ve beğenileri, hobileri göz önüne alınmalıdır. Bu alanın sadece ona ait bir alan olduğu çocuğa anlatılmalı ve mutlaka her aşamada fikri alınmalıdır.

Bir önceki yazımız olan 2017 Trendleri İle Kız Çocuk Odası Fikirleri başlıklı makalemizde 2017 Trendleri İle Kız Çocuk Odası Fikirleri, Kız Çocuk Odası ve Kız Çocuk Odası Fikirleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir