Çocuk Odası

Çocuklar İçin En Güzel Duvar Kağıtları

By  | 

Duvar kâğıtları evin her bölümünde kullanılan, dekoratif amaçlı bir tamamlayıcı eşya niteliğindedir. Çocuk odası için duvar kâğıdı seçerken görsellikten önce dikkat edilmesi gereken bir konu vardır; o da sağlıktır. Çocukların mutlu olması için onların hayal gücüne önem vererek, istedikleri süper kahraman temalı ya da rengârenk duvar kağıtlarını seçerken, karar kılınan duvar kağıdının üretici firma etiketine ve üretilirken kullanılan maddelere dikkat edilmesi gerekir. Kuşkusuz, çocuklar zamanlarının çoğunu odalarında geçirirler. Geceleri odalarında uyurlar ve seçilecek olan tüm eşyalar bu husus göz önünde bulundurularak seçilmelidir.

Hangi Renk, Hangi Model?Bebek ve çocuk odaları için, birçok çeşit ve desende duvar kâğıtları bulunmaktadır. Odada yumuşak bir hava yaratılmak isteniyorsa lila, sarı ve yeşil tonlarda renkler tercih edilmelidir. Çocuğun isteklerini ve yatkınlıkları göz önünde bulundurulurken, odadaki diğer eşyalarla uyumu da göz ardı edilmemelidir. Çocuk odası için duvar kâğıdı modelleri arasından seçim yaparken her koşulu göz önünde bulundurarak hem çocuğun mutlu olacağı, hem diğer eşyalarla uyum sağlayan, hem de sağlık açısından güvenilir olan kağıt seçilmelidir. Eğer ki canlı bir ortam olsun isteniyorsa, belirgin renklerden oluşan çeşitli hayvan figürlerinin olduğu kâğıtlar alınabilir veya çeşitli çizgi film karakterlerini içinde barındıran seçimler de yapılabilir. Bütün bunların yanında seçimi yaparken odanın büyüklüğü de göz önüne alınmalıdır. Küçük ve dar bir oda için koyu renkli kâğıtlar uygun olmayacak, odaya kasvetli ve basık bir hava katacaktır. İri desenli kâğıtlar uygulanmak istenirse de yine bunun da belli başlı yöntemleri vardır. İri desenli duvar kâğıtları odadaki tüm duvarlara uygulanmamalıdır. Yatağın baş kısmındaki duvar, bu tarz kâğıtlar için en uygun alandır. Daha önce de bahsedildiği gibi önce sağlıklı olup olmadığına dikkat edilmeli, anti alerjik özelliğine sahip duvar kâğıtları seçilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Mekan Tasarımında Duvar Rengi Seçimi başlıklı makalemizde Duvar Rengi Seçimi, Mekan Tasarımı ve Mekan Tasarımında Duvar Rengi Seçimi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir