Aksesuar

Dekorasyonda Akvaryum Kullanımı

By  | 

Dekorasyon akımında sürekli olarak farklılıklar oluşuyor. Akvaryum kullanımı ise yeni akımlardan biridir. Ev ve ofis dekorasyonunda oldukça sık kullanılmaya başlanmıştır. İnsanlara huzur, ferahlık duygusu,rahatlık sağlayan akvaryum,insanlar tarafından sıkça tercih ediliyor. Akvaryumda balık beslemek kimileri için hobi, kimileri için ise bir tutkudur. Her koşulda tasarımcıların hazırladığı dekoratif tasarımlar aklında böyle bir düşünce olmayanları dahi ikna ediyor. Dekorasyonda akvaryum kullanımı evinize ve ofisinize farklı bir hava katacaktır.

Evinizde Dekoratif Akvaryumu Nerelerde Kullanabilirsiniz?

1) Duvara gömülü akvaryumlar dekorasyon için oldukça uygundur.

Tatlı su akvaryumu dekore ederken; batık gemi, dalgıç gibi dekoratif objeler kullanılabilir. Doğallıktan yana iseniz doğal bitki veya sünger kullanabilirsiniz. Doğada bulunan şekilli taşlar akvaryumun dibine yerleştirilebilir. Bu taşlar ayrıca balıkların korunma ve saklanma ihtiyaçlarını da karşılarlar. Gerçek bitkiler yerine yapay bitkiler de kullanılabilir. Bunun avantajı ise kolay temizlenebiliyor olmasıdır.

2) Orta sehpa olarak akvaryum kullanabilirsiniz. Canlı balıklar, su, bitkiler, taştan oluşan akvaryum sehpa salonunuza çok farklı hava katacaktır.

3) Mutfakta lavabo kısmı akvaryum olarak dizayn edilebilir.Mutfak lavabosu su ile temasın fazla olduğu bir kısımdır. Buranın akvaryum olarak tasarlanması mutfağınızı ferahlatacaktır.

4) Banyonuzun lavabosunu akvaryum olarak tasarlanmış ürünlerden seçebilirsiniz.

5) Oturma odanıza mobilyalı akvaryum yerleştirerek günün yorgunluğunu oturma odanızda atabilirsiniz.

6) Seçilecek akvaryumun boyutu oda büyüklüğüne dikkat edilerek seçilmelidir. Büyük bir odada küçük bir akvaryum güzel durmazken, küçük odada büyük bir akvaryum uygun olmayacaktır.

7) Mekânlarda kullanılan dekoratif ahşap kolonların orta kısmına akvaryum yerleştirerek mekânınızda farklılık yaratabilirsiniz.

8) Mekânlarda kullanılan hafif bölme duvarlarda akvaryum detayı kullanılabilir.

9) Yatak odanızda yatağın baktığı karşı duvar akvaryum olarak tasarlanabilir. Bu şekilde balıkları seyrederek daha rahat uykuya dalabilirsiniz.

10) Tavanda kullanacağınız akvaryum detayı ile farklı bir ambiyans yaratabilirsiniz.

Akvaryumun yerleştirileceği yerin özellikleri

Balıkların sağlığı için akvaryumun yerleştirileceği yer önem kazanmaktadır. Çok sıcak ya da çok soğuk bölgelere yerleştirilmemeli uygun sıcaklık alanı belirlenmelidir. Akvaryumun yerden yüksekliği ise en az 50 cm olmalı, altına inmemelidir. Akvaryuma doğrudan musluk suyu konulmamalı, dinlendirilmiş su konulmalıdır. İdeal su sıcaklığı ise 26 derecedir. Su da dezenfekte ürün kullanılmalıdır.

 

Bir önceki yazımız olan Afrika Sepetleri ile Duvar Dekorasyonu başlıklı makalemizde Afrika Sepetleri, Afrika Sepetleri ile Duvar Dekorasyonu ve Duvar Dekorasyonu hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir