Aydınlatma

Dekorasyonda Avize Kullanımı

By  | 

İster evi süslemek, yemek salonunda uyumu ayarlamak veya evinizdeki başka bir odaya karakter eklemek için bir aydınlatma armatürü arıyorsanız, avizeler büyük bir izlenim yaratmak için klasik tercihtir. Günümüzün çağdaş ve geçiş tarzları giderek genişleyen fikstür tasarımları dizisi sunuluyor. Stil ve materyallerin yanı sıra, boyut, ışık çıkışı, ışık kaynağı türü, karartma seçenekleri ve daha fazlasını içeren ideal bir avize seçerken göz önüne alınması gereken çeşitli faktörler de vardır. Seçenekleri daraltmanıza yardımcı olmak için, burada bir avize satın almakla ilgili en sık sorulan soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

Avize Nasıl SeçilirDekorasyonda avize kullanımı söz konusu olduğunda, avize seçerken üç ana unsur önemlidir ve doğru avizeyi seçmeye yardımcı olur. Boyut ölçek, ışık çıkışı yönü (parlama karşısında parlama) ve kontrol (karartma). Çok büyük veya çok küçük bir avize olması, alanınızda orantısız bir görünüm oluşturabilir. Kısa bir tavan tavan ile odanın ortasında asılı olan çok uzun bir avize, alan içinde son derece düşük hissedecek ve garip görünecektir. Eğer çok küçük bir avize satın alırsanız, parça oda tarafından cüce görünebilir, bu sebepten boyut boyutlarda hata yapmamak gerekir. Avizeyi bir odanın odağı olacak şekilde boyutlandırmak en önemli kuraldır. Tam olarak odanın uzunluğunu ve genişliği ölçülür ve buna göre bir avize belirlenir.

Avize ile Uyum Yakalamak

Avizenin boyutları gibi rengi ve modeli de önemlidir. Avizenin rengi odadaki diğer eşyalar ile mutlaka uyumlu olmalıdır. Ayrıca tarz uyumu da mutlaka yakalanmalıdır. Örneğin spor eşyalarla döşenmiş bir eve klasik kristal tarzda bir avize seçmek yanlış olur. Daha canlı ve modern avizeler tercih etmek gerekir. Uym yakalandığında avize kendini daha da fazla gösterecektir. Aynı zaman da avizenin kullanışlı olması da dikkat edilecek hususlar arasında yer alır.

 

Bir önceki yazımız olan Dekorasyon Avize Çeşitleri başlıklı makalemizde Avize, Avize Çeşitleri ve Dekorasyon Avize Çeşitleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir