Aksesuar

Dekorasyonda Çiçek Kullanımı

By  | 

Bitkilerin insanlar üzerindeki etkisi, son derece olumlu yöndedir. Ev ve iş ortamlarına katılan pozitif enerji, bireylere ferahlık ve huzur katar. Kişiler ne tarz bir evde oturursa oturursa otursunlar; hayatın büyük bölümünün geçtiği mekanlar, en özel anların paylaşıldığı yerlerdir. Çiçekler, bu alanlarda yenileyici ve tazeleyici etkiler taşır. İçimizde var olan enerjiyi, küçük değişimlerle ortaya çıkarmak mümkündür.

Çiçek Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dekorasyonda çiçek kullanımı; mekanın dekorasyon tarzı ve renk tonlarını göz önüne alarak, dikkat edilmesi gereken bir husustur. Mekanın dekorasyonu modern bir görüntüdeyse; düz kesim vazolarda kullanılan leylaklar ve orkideler, ortamda şık bir hava yaratır. Modern olmayan klasik ortamlar için; karanfiller, güller ve renkli aranjmanlar hareketli bir durum sağlar. Tek renk kullanılan aranjmanlar, çok farklı bir görüntü sağlar. Kişinin ruh halindeki dalgalanmalar ve enerji değişimleri, çiçek seçerken büyük etkendir. Enerjik bir yapıda olan kişiler; kırmızı ve turuncu renkleri tercih ederken, sakin bir yapıya sahip olan bireyler; yeşil ve mavi tonları sayesinde, huzurlu olurlar. Romantik insanların tercihi; açık mor, pembe ya da eflatundur. Sağlıkla ilgili yaşanan durumlarda; şeftali ve sarı tonları, olumlu bir etki sağlar.Dekorasyon Olarak Kullanılan Çiçeğin Uygulama Alanları

Ziyaret için gelen misafirlerin; kapıda gördükleri bir sepet veya bir çelenk, olumlu etkiler sağlar. Evden çıkarken görünecek şekilde koridora konan taze çiçekler, günün iyi geçmesini sağlayacak enerji verirler. En fazla vakit geçirilen yerlerden biri olan mutfak masası üzerine konan bir demet çiçek, aile yemeklerini daha keyifli hale getirir. Ayrıca, yemek hazırlama esnasındaki yorgunluğu da alır. Güne dinç uyanmak isteyenler; yatak odalarına koydukları bodur vazolara, renkli aranjmanlar yapabilirler. Oturma odası; aileyle beraber sohbet halindeyken ya da aktivite yaparken, en çok tercih edilen alanlardır. Sehpa üzerine konan bir demet çiçek, terapi niteliği katar. Çok fazla eşyanın olduğu oturma odalarında ise, küçük demetler kullanılması daha uygundur. Mekanlardaki cam önlerine konan saksı çiçekleri ya da taze çiçekler, daha havalı bir görüntü yaratır.

Bir önceki yazımız olan Dekorasyonda Aksesuar Ürün Seçimleri başlıklı makalemizde Aksesuar seçimi, dekorasyon ve Dekorasyonda aksesuar ürün seçimleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir