Ev Dekorasyonu

Dekorasyonda Mavi Rengin Hakimiyeti

By  | 

Mavi renk sonsuzluk ve sükûnet anlamlarına gelir. İnsanı yumuşatıcı, rahatlatıcı bir özelliği vardır. Aynı zamanda kullanıldığı mekânlarda derinlik, enginlik hissi oluşturur. Sakin ve dinlendirici bir renk olması nedeniyle de dekorasyon anlamında çok tercih edilen bir renktir. Dekorasyonda mavi rengini kullanma doğru tonlarda yapıldığında güzel ve ferah ortamlar oluşturur. Koyu tonların hâkimiyetinde bir mekân kasvetli bir görünüm oluşturur. Mavinin açık tonlarının hâkimiyeti olan mekânlarda da çok fazla soluk, cansızlık hissi yaratır. Tonların dengesini iyi kurmak önemlidir.

Mavi Rengin Kullanım Alanları

Mavi renk iştahı kaçıran bir renk olarak tanımlanır. Bu nedenle yemek yenilen ortamlar için tercih edilmez. Sakinleştirici, dinlendirici özellikleri nedeniyle çalışma ortamlarında kullanılması tavsiye edilir. Fakat mavinin koyu tonları tembellik ve melankoli yaratan özelliklerde olduğundan çalışma ortamlarında daha açık tonlarının kullanılması önerilir. Mavinin canlı tonları ve soft tonları yaşam alanlarında serinlik ve rahatlık yaratması nedeniyle tercih edilir. Dünyanın hâkim rengi olan mavi gökyüzü ve deniz gibi doğaya gönderme yaptığından yaşayan, ferah mekânlar oluşmasında yardımcı bir renktir.

Salon Dekorasyonunda Mavi RenkDekorasyonda mavi ve beyaz ikilisi en çok tercih edilen renk gruplarından biridir. Her zaman trend bir ikilidir ve hem rahat hem de şık ortamlar yaratır. Bu iki rengin beraber yarattığı güç etkisiyle ortamlarda derinlik hissi oluşur. Ve ekstra aksesuar kullanımına ihtiyaç duyulmayan renklerdir. Mobilyalar koyu mavi tonlarında seçilen mekânda halı, perde gibi diğer aksesuarlar açık tonlar seçilmelidir. Genel mekânda tonlar arasında denge iyi kurulduğunda tasarım anlamında doğru bir kombinasyona ulaşılır. Mavi-beyaz ikilisi birbirine çok yakışsa da her mobilya ve aksesuarda kullanımları doğru olmaz. Ana mobilyalarda kullanılan ikilinin yanında biblolar metal renklerde, sehpalar ahşap tonlarda seçilebilir.

Mekânda mobilyaların koyu tonu hâkimse duvarlar beyaz, bej tonlarında olmalıdır. Aksine duvarlara uygulanan koyu tonlarda mavi renk, parkenin açık renk seçimi ile tamamlanabilir. Kapının beyaz ahşap seçimi ile şık bir görüntü oluşturulur. Aynı zamanda gri, bej, krem gibi koltuk grupları ile mekân genel anlamda tamamlanır.

Salon mobilya seçimleri açık mavi tonların olacaksa halı rengi daha koyu tonlarda seçilerek duvar rengi beyaz veya bej tercih edilmelidir. Mavinin genel olarak hakim olduğu mekanda yemek masası da beyaz veya ahşap tonlarında seçilerek renkler arasındaki denge kurulmalıdır.

Mavi-beyaz ikilisi mekânda soğuk bir hava yaratıyorsa aksesuarlarda sıcak renkler tercih edilecek mekânı ısıtmak da mümkündür. Mavi-beyaz dekorasyonunun yanında sarı biblolar, kırmızı bir saat kullanımı gibi birkaç dikkat çekici parça ile ortama değişik bir hava katılabilir.

Bir önceki yazımız olan Genç Odası Nasıl Dekore Edilir? başlıklı makalemizde Genç Odası, Genç Odası Dekorasyonu ve Genç Odası Nasıl Dekore Edilir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir