Genel

Dekorasyonda Parke Seçimi

By  | 

Ev dekorasyonunun temelini oluşturan unsurlar duvar, tavan ve zemindir. Zemin için dikkat edilmesi gereken nokta parkenin doğru malzemede ve uygun renkte seçilmesidir. Parke modelleri renk ve model olarak çok farklı seçeneklerde mevcuttur. Parke seçiminde önemli olan evin genel anlamda dekorasyon anlayışı ile bütünlük sağlıyor olmasıdır. Dekorasyonda parke seçimi, son dönemlerde gelişen teknoloji ve malzeme anlayışı ile pek çok farklı renkte, boyut ve malzemede üretiliyor. Uygulanacak odanın renk bütünlüğüne ve tasarımına uygun olarak parke seçimi yapılmalıdır.

Parke Seçimi Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Parkeler evde uzun süreli kullanılacak ve kalici olacak malzemelerden biridir. Bu nedenle renginden önce malzemenin kalitesine, suya dayanıklılığına, kolay temizlenir olmasina dikkat edilmesi gerekir. Koyu renk parke tercihi açık renklere göre daha zor kullanılır. Kiri ve lekeleri daha çok belli eder, tozu ortaya çıkarır. Koyu renk parke seçiminde daha titiz davranılmak ve daha sık temizlik yapmak gerekiyor.Ev dekorasyonu dikkate alınarak, evde kullanılan mobilya renklerine zıt renkte parke seçimi tasarım açısından daha doğru bir tercihtir. Eşyalar ile ayni tonlarda parke seçimi ortamı boğar ve kötü bir görüntü oluşturur. Parke seçimi mutfak için yapılacağı zaman en çok dikkat edilmesi gereken özellik; neme ve ısıya dayanıklı olmasıdır. Parke seçiminden önce evin genel anlamda dekorasyonu tamamlanmalıdır. Duvar kâğıtları kullanılacaksa duvar kağıdı model ve rengi seçilmelidir. Dekorasyonun son hali tamamlanır ve uygun parke modeli tercih edilir.

Evde Şık ve Kullanışlı Parkeler İçin Laminant Tercihi

Temizliğinin kolay olması, ekonomik oluşu ve kullanışlı özelliği ile evlerde son zamanlarda en çok tercih edilen parke modeli laminant parkedir. Çok fazla renk seçeneği ve farklı modelleri ile her türlü tasarım anlayışına ve zevke hitap ediyor. Parke seçimi geniş odalarda uygulanacaksa koyu renk laminant parke seçilebilir. Fakat oda küçükse veya karanlıksa açık renkli laminant parkeler daha uygun olacaktır. Her mobilyaya uyum sağlayacak laminant parke seçilecekse beyaz veya bal renklerinde tercih edilebilir. Böylece ortamda şık bir algı oluşacaktır. Genel anlamda laminant parke tercihi açık renklerden yana kullanıldığında daha çok mekanın dekorasyonunu ön plana çıkarır ve daha ferah bir ortam oluşturur.

Bir önceki yazımız olan Çalışma Odalarında Şıklık ve Rahatlık başlıklı makalemizde Çalışma Odaları, Çalışma Odalarında Şıklık ve Çalışma Odalarında Şıklık ve Rahatlık hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir