Duvar Kağıtları

Dekorasyonda Renkli Duvar Boyaları

By  | 

Ev ve iş yeri dekorasyonunda renkli duvar boyalarının önemli yeri var. Duvarların sade olması ya da farklı renklerle daha hareketli hale getirilmesi eşyaların daha ön plana çıkmasını sağlıyor. Dekorasyonda renkli duvar boyaları kullanmayı tercih eden dekoratörler ya da mekan sahipleri renklerin uyumunu kullanarak farklı sinerjiler ortaya çıkarmaya çalışıyorlar. Boya seçiminde renkler boyanın kalitesi kadar önemlidir. Her eşya ile her renk uyumlu olmadığı gibi her oda büyüklüğüne de dilediğiniz rengi kullanma lüksünüz yok. Renk seçimi rastgele yapılan bir işlem değildir. Her detayı ince bir şekilde hesaplamak ve ona göre seçim yapmanız gerekiyor.

Mobilyalara Uygun Renkler

Evinizi boyamaya karar verdiyseniz renk seçiminde en çok göz önünde bulundurmanız gereken konulardan birisi de odanın içerisinde bulunan mobilyaların renkleridir. Mobilyaların renklerine uygun duvar boyası seçmek odayı daha sade ve daha az göz yoran bir şekle sokacaktır. Çok fazla eşya kullanmayı tercih etmeyen insanlardansanız dilediğiniz rengi seçebilirsiniz. Ancak odanın içi kalabalık ve renk cümbüşü ile doluysa o zaman duvar renklerinde koyu renkler ile farklı renk tonlarını kullanmamanız gerekiyor. Aşırı renk karmaşası sevmiyorsanız pastel duvar renklerini tercih edebilirsiniz. Halılarınızın renkleri de eşyalarınızın renkleri gibi çok keskin tonlarda değilse rahatlıkla dikkat çeken tonları kullanabilirsiniz. Bazen eşyalarla aynı renkleri tercih eden insanlar odada renk bütünlüğü oluşturmaya çalışırlar.Koyu Renklerin Dekorasyondaki Yeri

Koyu duvar boyasını herkes tercih etmez. Ancak mobilyalar fildişi tonlarında seçildiğinde ve klas mobilya seçimi yapıldığında duvarların koyu renk olması farklı bir dekor ortaya çıkarıyor. Koyu duvar renklerini kullanmayı planlıyorsanız mekanın geniş olmasına ve diğer eşyaların renklerinin açık tonlarda olmasına özen gösterin. Böylece odanızın karanlık görünmesinin engellemiş olursunuz. Dar mekanlarda koyu renkler kullanılması boya ustaları tarafından da önerilmiyor. Dar mekanlarda açık renk tonları daha ferah bir görünüm sunuyor. Duvar rengi seçimlerinde alacalı tonlar da çok tercih edilenler arasında yer alıyor. Eskitme mobilyalar ve halılar ile kullanıldığında çok sofistike ve klas bir tasarım ortaya çıkıyor.

Bir önceki yazımız olan 3D Duvar Kâğıtları başlıklı makalemizde 3D duvar kâğıtları, duvar kağıtları ve Duvar kâğıtları kullanımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir