Genel

Dekorasyonda Retro Havası

By  | 

Retro kelime anlamıyla “eskiye dönüş” anlamına gelmektedir. 1950 ve 1980 leri kapsayan bir sürede kullanılan eşyaların, mobilyaların, renklerin desenlerin dokuların kullanılarak oluşturulacağı bir dekorasyon türü diyebiliriz. Retro dekorasyonu genelde odanın tamamında kullanmak yerine belli bazı yerlerinde kullanmayı tercih etmek daha doğru olacaktır. Tamamıyla her yerde retro havası boğucu ve göz yorucu olabilir.

Retro Dekorasyonda En Çok Kullanılan Renkler Nelerdir?

En çok öne çıkan kullanabileceğiniz renkler; hardal sarısı, turkuaz, mint yeşili, turuncu, mor, pembe ve indigo mavisidir. Soğuk ve sıcak renkleri bir arada kullanarak istediğiniz görüntüyü elde edebilirsiniz. Birbiriyle uyan bu renkleri odanın küçüklüğüne ve büyüklüğüne göre perdelerde, halılarda koltuklarda, kırlent ve yastıklarda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Kadife kumaşlarla, ahşap mobilyalar ve parlak kromlar da o dönemin vazgeçilmez detaylarından biridir.

Ne Tür Mobilyalar Seçebilirim?Retro tarzı genel olarak desenlerin geometrik şekillerin yer aldığı nostaljik ürünlerle şekillendirebileceğiniz tüylü kabarık halılardan tutun, renkli baskılı ayaklı abajurlara, büyük avizelere kadar pek çok ürünle o havayı yansıtabileceğiniz geniş bir seçenek sunuyor size. Sivri ayaklı sehpa, çevirmeli telefon, gaz lambası, plak çalar, yerde ve örtülerde çizgili, damalı desenler, patchwork halılar, ekose kumaşlar dekorasyonunuzun bir parçası olabilir. Mobilyalar için eskicileri dolaşabileceğiniz ya da aile yadigârı eşyalarınızı kullanabileceğiniz gibi bu tür eşyaları satan modern mobilya mağazalarından da dekorasyon için gereken ürünleri uygun fiyatlara bulabilirsiniz.

Duvarlar ve Desenler

Duvarın tamamını canlı duvar kâğıtlarıyla döşeyebileceğiniz gibi sadece bir duvarı da o döneme ait renklerden birisiyle boyayabilirsiniz. Desenleri kullanabileceğiniz en uygun yerler duvarlardır. Geometrik detaylara, çiçek desenlerine, sanatsal çalışmalara duvarlarınızda fazlasıyla yer verebilirsiniz. Bu dönemde evler genel itibariyle renklidir. Sade tek düze renk ve desenlerdense gösterişli, canlı, kıpır kıpır objeler tercih edilmelidir.

 

Bir önceki yazımız olan Dekorasyonda Renkleri Kombinlemek başlıklı makalemizde dekorasyon, Dekorasyonda Renkler ve Dekorasyonda Renkleri Kombinlemek hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir