Ev Tekstili

Dekorasyonda Yolluk Modelleri

By  | 

Evlerin giriş kısımları Gün içinde en sık kullanılan bölümlerden eve ilk girişte ya da odadan odaya geçerken kullandığımız alanlar bu alanların doğru ve şık dekore edilmesi evimize ilk defa gelen konuklarımıza evimiz hakkında fikir vermekte etkili olur, bu nedenle bu alanların dekorasyonuna da evin diğer bölümlerinde olduğu gibi önem vermek gerekir. Ev dekorasyonu bir bütün olarak ele alındığı zaman dekorasyon da kullanılan objelerin sağladığı bütünlük evimizin tamamında bir şıklık oluşmasını sağlayacak, dekorasyonda yolluk modelleri incelendiğinde genellikle yollukların evin giriş bölümünde yani Fransızca da kullanılan adı ile antre de bulunduğu görülüyor. Kullanılan yolluklar antrenin durumuna göre farklılıklar göstere biliyor.

Aydınlık Girişlere Koyu Renk

Evimizin antre kısmı iyi şekilde ışık alıyorsa ve geniş bir alana sahip isek koyu renkli yollukları rahatlıkla tercih edebiliriz, yolluk seçerken renk kadar önemli ve dikkat edilmesi gereken bir noktada yolluğun genişliğinin kapı genişliği ile aynı olmasıdır kapıdan fazla geniş olan yolluklar mekanı daraltacağı gibi kapı ya oranla küçük olan yolluklarda mekan da uyumu bozar.Modern Mekanlarda Etnik Yolluklar

Dekorasyonda kullanılan yolluklarda yapılan en önem li hatalardan biride modern mimari ile yapılan evlerde dekorasyon için kullanılan standart yolluklar bunun yerine modern tarz da inşa edilmiş evlerde etnik özellikleri yansıtan yollukların tercih edilmesi, geometrik şekiller ve bir birine zıt renklerin kullanıldığı yollukları tercih etmek mekana farklı bir hava katmakta etkili bir yöntem.

Mekana Göre Farklı Seçimler

Dekorasyon amacı ile yolluk seçerken dikkat edilmesi gereken bir husus ta mekana göre yolluk seçmek geleneksel özelliklere sahip bir mekan için yolluk seçerken yapılması gereken genel olarak açık renklerde ve geleneksel kültürü yansıtan motiflerin olduğu yollukları tercih etmek olmalı.

Bir önceki yazımız olan Renkli Halı Modelleri başlıklı makalemizde Halılar, Renkli Halı Modelleri ve Renkli Halılar hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir