Ev Dekorasyonu

Dinlenme Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

By  | 

Günlük hayatın stresinden çıkıp eve girdiğimizde huzur ve sakinlik isteriz. Bu huzuru ve sakinliği elde etmeyi beklediğimiz yer oturma odasıdır. Ancak insan psikolojisinin çok ince noktaları vardır. Odanın rengi, dekoru, desenleri, içindeki ürünler ve ürünlerin uyumu kısacası çok ince detaylar insan psikolojisinde etkilidir. Renklerin, uyumun ve dekorun bizi olumlu ya da olumsuz etkilediği kanıtlanmış bir gerçek. Peki doğru dekor nasıl olmalıdır?

Kullanılması Gerekilen Renkler

Sarı; renginin insana huzur verdiğini hepimiz biliriz. Ancak iş sadece renk seçmekle bitmez. Rengin de inceliklerine girdiğimizde açık sarının insanı olumlu etkilediği, koyu sarının ise bunatıcı etkisi olduğu bilinir.

Mavi; hepimiz gökyüzünü ve bulutları sever, içimiz sıkıldığında göğe bakıp rahatlarız. İşte evinizde açık maviyi kullandığınızda bu rahatlama hissiyatını yaşamış olursunuz. Koyu maviyi de evinizde bulundurmamanız gerekir çünkü insanı depresyona sürüklediği söylenir.Beyaz; odada aradığınız huzuru, sakinleştirici etkiyi yaratan renktir. Hastanelerde beyaz rengin kullanılmasının sebebi de bu yatıştırıcı etkidir. Beyazı neon renklerle yada göz alıcı bir kırmızıyla kombinlemeniz odaya şıklık katacaktır.

Pembe; sakinleştirici etkisi olduğu bilenen bir diğer renktir. Terapi merkezlerinde bu yüzden kullanılır. Odanızda da açık pembe kullanmak ortama romantiklik katacaktır.

Mor; lüksü temsil ettiği ve yaratıcılığı arttırdığı için moru evinizde kullanmayı tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda evinize farklı bir nefes katacaktır.

Kahverengi; samimi ve insanı güvende hissettiren bir renktir. Açık renklerini dekorasyonunuzda kullanmanız tavsiye edilir.

Dekorasyon

Az eşya kullanmak her zaman insanı rahatlatır ve ferahlatır. Bu yüzden odanızda gereğinden fazla eşya bulundurmamanızı ve ürünlerinizin bir uyum içerisinde olmasını öneririz. Dinlenmek için en doğru ve rahat mobilyaları tercih etmenizde de hem sağlığınız hem huzurunuz için fayda var.

Tüm bunların ışığında göz yormayan, iç açıcı, ferah, sade döşenmiş bir oda dekoru yapmanızı ve böylece ruhunuzu dinlendirmenizi tavsiye ederiz.

Bir önceki yazımız olan Çatı Katı Odalara Dekorasyon Tavsiyeleri başlıklı makalemizde Çatı Katı Odalar, Çatı Katı Odalara Dekorasyon ve Çatı Katı Odalara Dekorasyon Tavsiyeleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir