Aksesuar

Ev Dekorasyonunda Halı Uyumu Nasıl Olmalı?

By  | 

Ortama bir tarz kazandırmada son derece önemli ve etkin olan halıların seçimi, perde ve mobilya seçiminden sonra olmalıdır. Çünkü seçeceğiniz halılar mobilya ve perde alışverişinizde sizi kısıtlayabilir veya uyumsuzluk yaratır. Ev dekorasyonunda halı seçimi konusunda ilk kural hangi odaya halı seçiminin olacağına karar vermektir. Modern tarzda bir ev dekorasyonuna geometrik şekilli, minimalist veya düz renk bir halı seçimi yakışacağını bilerek tercih edebilirsiniz. Klasik tarzdaki dekorasyonunuzda ise desenli halılardan kaçınmanız gereklidir.

Halının Büyüklüğü ve Modeline Dikkat Edilmeli

Özellikle ev dekorasyonunda kullanılacak halının büyüklüğü, rengi ve şekli çok önemli bir konudur. Başta zemin ve duvar rengi baz alınırken mobilyaların genel renginin de etkisi son derece önemlidir. Duvar ve zeminin açık renk olması durumunda mobilyaların da yine bej, krem veya pastel tonlarında olması sonucu tüm dikkatleri halıya çekebilirsiniz. Canlı ve sıcak renkler, mor, kırmızı ya da yeşil tonlarındaki halıları kullanabilirsiniz. Desensiz ve sade mobilyalara sahipseniz yine desenli halı modellerinden yararlanmalısınız. Geometrik şekilli, zebra veya leopar desenli halıları kullanabilirsiniz.Halı Seçiminde Sağlığınızı ve Kullanımını Düşünmelisiniz

Halınızı alırken çok önemli olan detaylardan biri ise alt zemininin kaymaz tabandan olmasıdır. Antre, salon ve hollerde genellikle seramik zeminler olduğundan dolayı halıların kayması sorunuyla karşılaşılabilir. Bu durumda bazı sakatlıklara ya da yaralanmalara yol açmaması için kaymaz tabanlı halıları seçmelisiniz. Halı seçimlerinde halıfleks türü halılardan ise uzak durmalısınız. Çünkü kir tutma ve temizleme sorunu yaşatan halıfleks halılar çok sakıncalıdır. Onun yerine suya karşı dayanıklı malzemelerin olduğu, dokusu sık olan ve yoğun kullanımda dahi herhangi bir aşınma problemi çıkarmayan halıları tercih etmelisiniz. Çocuk ve bebek odalarında da yine antibakteriyel özellikteki halıları seçmeniz tavsiye edilen bir durumdur.

Bir önceki yazımız olan Aynanın Dekorasyonda Etkileri başlıklı makalemizde Ayna, Aynanın Dekorasyonda Etkileri ve Dekorasyonda Ayna hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir