Çocuk Odası

Güvenli Çocuk Odası Dekorasyonu

By  | 

Evin en önemli odaları şüphesiz çocuk odasıdır. Bu oda hem çocuğun eğlenceli vakit geçirebileceği hem de güven içinde uyuyabileceği bir yer olmalıdır. Aslında çocuklar için dizayn edilmiş birçok odada kritik hatalar yapılır. Açık prizler, sivri köşeler ya da kırılabilir dekorlar çocuklar için gizli tehlike arz eder. Dikkat edilmesi gereken birkaç püf noktası ile güvenli çocuk odası dekorasyonu oluşturmak mümkündür.

Kaygan Zeminlerden Uzak Durulmalı

Çocukların rahatça oyun oynayabildiği yegane yerler aslında zeminlerdir. Gönüllerince yuvarlanıp eğlenirlerken kaygan olan bir zemin onlar için tehlike oluşturabilir. Bu sebeple çocuk odalarındaki zeminlerin kaygan yapılardan oluşmaması çok önemlidir. Eğer böyle bir zemin varsa bile dokuma tüysüz halılarla zemin kaplatılabilir ve hem dekorasyon açısından hem de sağlık açısından iyi bir adım atılabilir.Kapı ve Pencerelere Dikkat

Özellikle kapı ve pencereler kesinlikle korunaksız bırakılmamalıdır. Her ne kadar çocuklara bu bölgelerden uzak durulması gerektiği söylense de bu güvenlik için alınmış bir önlem değildir. Kapı ve pencereler için çocukların açmasını engelleyici dekoratif ürünler hemen her mağazada artık satılıyor. Kız çocukları için kelebek erkek çocukları için çizgi film karakterli bu ürünler hem dekor hem de güvenlik için kullanılmalıdır.

Prizler Kapatılmalı

Evin her odasında olduğu gibi çocuk odasında da bulunan prizler, priz kapakları yardımıyla kapatılmalıdır. İsteğe bağlı renkli ya da ahşap görünümlü olanları kullanmak da mümkündür.

Eski Boyalar Yok Edilmeli

Eski tarz boyaların içeriğinde kurşun bulunur. Hepsinde olmasa da her ihtimale karşı çocuk odalarında eski boya bulundurulmamalıdır. Çünkü bu boyaların çıkardıkları tozlar çocukların sağlığı tehdit eder.

Yumuşak Mobilyalar Seçilmeli

Sert başlıklı ya da ahşap kollu mobilyalar çocuklar için her zaman tehdit oluşturur. Bunlar yerine yumuşak kol ve başlıkları olan mobilyalar kullanılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Dekorasyonda Çocuk Oyun Alanları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir