Ev Tekstili

Halı Seçiminde Detaycı Olun

By  | 

Halı seçimi yaparken birçok kişi için en önemli faktör fiyat aralığıdır. Alacağınız halı için kafanızda ayırdığınız bütçe karar verme aşamasında en belirleyici faktör olacaktır. Bu durum birçok kişi için geçerli olsa da halı alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilirseniz aldığınız halıyı daha uzun süreli kullanabilir yani daha ekonomik hale getirebilirsiniz. Hemen hemen her mekanda kullanılan halıların çok fazla çeşidi olduğu için seçenekler çok artmakta ve tüketiciler kararsız kalmaktadır. Hangi noktalara dikkat edilmesi gerektiğini bilmek ise daha doğru bir tercih yapmanızı sağlayacaktır.

Tercih Edeceğiniz Halının Rengi

Halılar önemli alanlar kapladığından ve oda içinde tamamı göründüğünden önemli bir dekorasyon parçasıdır. Oda içerisinde sadece halının dekorasyona uygun olmaması bile bütünlüğü ve estetiği bozabilir. Tabi ki satın alınacak halının rengi tamamen kişinin zevklerine kalmıştır ancak aldığınız halının daha uzun bir ömrü olmasını ve uzun süre boyunca beğenerek kullanmak istiyorsanız bazı renklere dikkat etmeniz gerekir. Her yıl farklı halı renkleri ve desenleri popüler olsa da modasını hiç kaybetmeyen bazı renkler mevcuttur. Örneğin, evin ya da mekanın çok kullanılan bölümlerinde koyu tonlu renge sahip halılar kullanmaya özen gösteriniz. Bu sayede çok kullanılan bölgelerde halı üzerinde oluşacak kirlerin görünmesini engellersiniz. Ayrıca radikal renkler kullanarak kısa süre sonra bu renklerden sıkılma ihtimalinizi arttırmış olursunuz. Bu nedenle özellikle sık kullandığınız odalarınızda bej, beyaz, kahverengi, krem gibi modasını hiç kaybetmeyen renkler kullanmaya özen gösterin.Halının Kullanılacağı Bölge

İster ev için ister başka bir mekan için halı satın alın, hangi halıyı alacağınıza kullanım alanlarına göre karar vermeniz çok önemlidir. Örneğin, koridor, giriş gibi çok sık kullanılan ortak alanlara ekonomik durumun yettiği seviyede mümkün olan en kaliteli halıları almak mantıklıdır. Bu bölgelerdeki halılarda deformasyon daha üst seviyelerde olacağından daha kaliteli halılar kullanmak uzun süre kullanman yani ekonomik kar sağlayacaktır. Bazı halı markaları halının kullanılacağı ortama göre performans katalogu oluşturmuştur. Bu katalogların incelenmesi karar verme aşamasında kişiye yardımcı olabilir.

Bir önceki yazımız olan English Home Halı Modelleri başlıklı makalemizde dekorasyon, English Home Halı Modelleri ve halı modelleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir