Mutfak

Küçük Bir Mutfağı Renkli ve Kullanışlı Hale Getirmek

By  | 

Mutfaklar evin tüm bireyleri için en önemli ve en çok uğranan yaşam alanıdır. Çok zaman en çok kullanılan ve en çok zaman geçirilen evin bu köşesinin geniş ve kullanışlı olması çok istenir. Maalesef her zaman öyle olmayabilir. Bazen mutfaklar küçük olur. Böyle durumlarda yapılması gereken en önemli şey mutfağı doğru bir şekilde dekore edebilmektir.

Küçük Mutfaklardaki Mutfak Dolapları

Mutfağın en önemli parçası dolaplardır. Özellikle alan dar ise çok fonksiyonlu az yer tutan dolaplar tercih edilmelidir. Ve bu dolaplar beyaz olmalıdır ki mutfak daha ferah görünebilsin. Koyu ya da karışık renkler dar mutfağı daha da kasvetli bir hale getirebilir. Mutfak dolapları bir mobilyacı ya da tasarımcı tarafından mutfağın metrekaresine göre çizilmek suretiyle yaptırılabileceği gibi yine mutfağın boyutlarına göre hazır mutfaklarda tercih edilebilir.Küçük Mutfaklardaki Eşya Boyutları

Küçük mutfaklarda en önemli dikkat edilmesi gereken husus seçilen tüm mutfağa ait eşyaların küçük olmasıdır. Basit bir örnek verecek olursak masa. Masa ya katlanabilir ya da kullanıldıktan sonra kaldırılabilen bir sistemde olması tercih edilmelidir. Yine aynı şekilde sandalyelerde aynı şekilde daha pratik kullanımlı olmalıdır. Beyaz eşyalar dediğimiz buzdolabı, bulaşık makinesinin de boyutları mutfağın boyutlarına göre tercih edilmelidir.

Küçük mutfaklarda daha düzenli olunmalı, gereksiz eşyalarla ortalık doldurulmamalıdır. Öyle olursa mutfak daha çok daralacak ve sıkıcı hatta girilmek istenmeyen bir yer halini alacaktır. Olabildiğince eşyalar dolapların içine konmalı, Tezgâh ya da masa üstlerinde gereksiz eşyalar kaldırılmalı, açık renkler tercih edilmeli, pastel renkler de perde, halı gibi aksesuarlarda kullanılmalıdır. Böylece hem göz zevkine uygun hem de küçük ve şirin mutfaklar oluşturulabilir.

Bir önceki yazımız olan Mutfağınıza Renk Katan Kiler Dolap Modelleri başlıklı makalemizde Kiler dolap, Kiler Dolap Modelleri ve Mutfağınıza Renk Katan Kiler Dolap Modelleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir