Salon

Küçük Salonlar İçin Dekorasyon İpuçları

By  | 

Algıda değişiklikler yaratarak, uygun mobilyalar seçerek ve renklerle oynayarak küçük salonlara güzel dekorasyon fikirleri yaratabiliriz.

Uygun Mobilya Seçimini Önemseyin

Mobilya seçimi salonunuzun genişlik ve rahatlığı için büyük bir önem taşır. Salonunuz küçükse mutlaka küçük formdaki mobilyaları seçmelisiniz. Böylelikle büyük mobilyaların dar salonları küçültmesinin ve alanızı daraltmasının önüne geçebilirsiniz. Köşe takımları veya küçük kanepeler tercih ederek küçük alanınızda önemli derecede bir yer tasarrufu sağlayabilirsiniz. Koltukların yanı sıra orta sehpa, yemek masası ve TV ünitesi seçiminde de dikkatli olmalısınız. Küçük salonlarda TV ünitesinin duvara monte edilmesi yerden kazanmanızı sağlarken yemek masasında veya orta sehpada ergonomik tasarımda olan hatta katlanıp açılabilen tarzdaki mobilyaları kullanabilirsiniz. Çünkü mobilya seçerken estetik kaygılarla değil, mobilyanın işlevselliğini baz alarak saklama kapasitesi olan ürünlere yönelmeniz doğru olacaktır.Renklerin Doğru Kullanımına Dikkat Edin

Küçük salonlara mutlaka açık ve doğal renkler kullanarak duvarlardaki algıyı değiştirmek önemli bir detaydır etkendir. Çünkü açık renkler ışığı yansıtarak odayı daha geniş ve ferah gösterirken çok parlak renkler de yorucu etki yaratabilir. Bej, fildişi, beyaz, şampanya rengi, krem rengi veya gri tonları gibi renk seçimleriyle salonunuzu olduğundan daha geniş gösterebilirsiniz.

Aksesuar Seçiminde Algıların Önceliği Olmalı

Salonunuzda kullandığınız kalabalık aksesuarlar ortamınızı daraltır. Özellikle birden fazla parçadan oluşan ev aksesuarları küçük salonlar için ideal değildir. Tek parçadan oluşan aksesuarların seçimi salonunuzu daha geniş gösterecektir. Ayrıca salonda bir duvara büyük bir ayna asmak mevcut alanınızı genişleterek derinlik algısı yaratacaktır. Ayna yerleştirmeyi salondaki en büyük ve en geniş duvara uygulamak en doğru tercih olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Patchwork Halılar başlıklı makalemizde halı modelleri, Patchwork ve Patchwork Halılar hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir