Genel

Kurumsal Yapıların Dizayn Başarısı

By  | 

Kurumsal kimliğin önemli bir yapısı olan ofis tasarımları; çalışanları olduğu kadar, müşterileri de etkiler. İş hayatının ciddiyetine ve iş koşullarına hitap eden dokunuşların yer aldığı ofis mimarisinde; çalışanları işe adapte etmek amacı ile yapılan fikirler, son derece büyük önem taşır. İş alanlarını çalışma şartlarına göre düzenlemek, en doğru yoldur. Bu tarz yapılan dekorasyonlar; hem kurumsal yapıyı yansıtır, hem de çalışma ortamına olumlu etkiler sağlar.

Renklerin Çalıma Hayatına Etkisi

İç dekorasyonlarda, renk uyumu çok önemlidir. Çünkü doğru renk tercihi, çalışanlara ve müşterilere zevkli bir alan sağlar. Şirketin çalıştığı sektöre göre; doğru renk seçimi, çok önemli bir husustur.

Mobilya Seçiminin Büyük Etkisi

Ofisin yapısına uygun mobilya tercih etmek gerekir. Ofis yapısına zıt bir mobilya seçimi, ofiste çok farklı ve zor koşullar yaratır. Ofis dekorasyonunda püf noktalar araştırılırken; en dikkat çekici yanın, doğru mobilya seçiminden geçtiğini görürüz. Toptan satış yapan firmaların; geniş çekmece ve dolaplara sahip mobilyalar seçmesi beklenirken, elektronik aletler satan bir firmanın da; teknolojik aletlere zarar vermeden saklayacak dolaplara ihtiyaçları vardır. Ofis mobilyaları, çalışılan sektöre uygunluk gösterir.Ferah Bir Ortam Sağlamak

Işık ve aydınlatma sistemi doğru yapılmadan, ofis içerisindeki mobilyalar kendini tam olarak yansıtmaz. Ofis içindeki aydınlatma sistemleri, personele uygun çalışma havasını sağlayacak düzende ayarlanır. Daha sonra da, dekoratif aydınlatma etkilerine bakılır. Ofis pencerelerinin küçük olması, ortamın karanlık olmasını ve de az ışık almasını sağlar. Doğal ışık ortamı yaratan lambalar, böyle durumlarda tercih edilir. Karanlık ortamda çalışmak, uyku hissi verir ve huzursuzluk yaratır. Poster, çiçek ya da tablo gibi dekoratif malzemeler kullanılan ofislerde, LED aydınlatma çok farklı ve enerjik bir ortam yaratır.

Ofis Banyolarının Malzemeleri

Ofis banyolarında kaliteli malzeme kullanmak; hem çalışanın sağlığı açısından, hem de müşterilerin üzerinde olumlu etkiler sağlamak açısından son derece dikkat edilen bir husustur. Mesele büyük yatırımlar yapmak değil, kaliteli malzeme kullanmaktan ve hijyene önem vermekten geçer.

Bir önceki yazımız olan Çalışma Odaları İçin Doğru ve Özgün Tasarım başlıklı makalemizde Çalışma Odası, Çalışma Odası Tasarımı ve Doğru ve Özgün Tasarım hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir