Yatak Odası

Mavi Rengin Yatak Odası

By  | 

Mavi dünyamızda önemli yer alan üç renkten biridir. Denizlerin ve gökyüzünün rengi mavi bin bir tonda, yeşil renk ise ormanların rengi olup yeşil renkte bin bir tonda. Kahverenginin toprak rengi olması ve tonlarının farklı olması dünyamızın bu üç rengi yaşam alanlarımızda da en çok tercih edilen renkler olmaktadır.

Mavi renk uyum, huzur, güven, dinginlik ve sakinlik anlamı içermektedir. Göz yormayan bir renk olduğu için yatak odalarında en çok tercih edilme sebebidir. Mavi renk yaratıcılık, ilham verme özelliğine sahiptir. Evin diğer odalarının rengi ne olursa olsun mavinin yatak odalarındaki gücü uyum, bağlılık, sakinleştirici etkisiyle en çok tercih edilmektedir. Psikolojik anlamda da mavi olumsuz etkileri uzaklaştırıcıdır.

Bunca olumlu özelliği olan mavi renginin en mahrem yerler arasında olan yatak odalarında tercih etmeleri her halde rastlantı değildir. Özellikle açık mavi renk tonlarının tercih edilmesi, bebek odalarında huzur yayması, günün yorgunluğundan uzaklaştırıcı, yatıştırıcı ve olumlu etkisi vardır. Ebeveyn odalarında mavinin biraz daha koyu tonlarının kullanılması günün stresinden uzaklaştırıcı, göz dinlendirici ve sinirleri yatıştırıcı duygularını uyandırması ve gün içerisinde yaşanan tüm olumsuzluklardan kaçış ve huzur çağrıştırması açısından önemli olmaktadır.Mavi renginin açık renklerdeki ton farkları çok önemlidir. Mavinin yatak odalarındaki gücü olumlu olsun isteniliyorsa, buz mavisi tonu seçilmemelidir. Soğuğu çağrıştırdığı gibi karamsarlığı da tetiklemektedir.

Yatak Odasında Tercih Edilen Mavi Tonları

  • Uçuk bebek mavisi en çok tercih edilen tondur.
  • Bir ton daha ötesi farklı renk tercih edenler için uygun olan bir renktir.
  • Parliament mavisi tercih edildiği takdirde kan akışını sakinleştirerek yavaşlatıcı etkisi bulunmaktadır.
  • Turkuaz Mavisi canlılık ve heyecan sevenler için nadiren de olsa tercih edilmektedir.
  • Laciverte yakın mavi tonları iş yükü ve stresi yoğun olan insanların tercih etmesi için ideal tondur.

Bir önceki yazımız olan Rahat Yatak Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde Rahat Yatak Odası Dekorasyonu, yatak odası ve Yatak Odası Dekorasyonu hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir