Genel

Modunuza Uygun Dekorasyon

By  | 

Kişisel zevkler, ilgi alanları, ihtiyaçlar, beklentiler ve hatta karakteristik özellikler, sadece terapistler tarafından anlaşılmaz. Psikanaliz yaklaşımlarda bulunmadan da, bir kişiyi genel anlamda tanımak mümkündür. Seyahat etmek, birlikte ortak bir paylaşımda bulunmak kadar, o kişinin yaşadığı yeri incelemek de etkin bir bireyi tanıma tekniği olarak düşünülebilinir. Modunuza uygun dekorasyon seçiminizle bildiğiniz ya da bilmediğiniz yönlerinizi, psikolojik durumunuzu açık edebilir ve kişilik özelliklerinizle ilgili tüyoları sergilemiş olabilirsiniz.

Moda uygun dekorasyon nedir?

İçinde bulunduğunuz genel ruh haliniz, evinizin dekorasyonunda tarzınıza, kullandığınız renklere ve eşya adedi seçiminizde etkin rol oynar. Depresif bir yapınız varsa koyu ve cansız renkleri, manik bir yapınız var ise de canlı ve pastel tonları dekorasyonda kullanabilirsiniz.

Yenilikçi, maceracı ve geniş bir bakış açısına sahip kişiler evlerini trend ve modern tarzda döşemekten hoşlanırlar. Alışkanlıklarından vazgeçemeyen, rutinden hoşlanan ve hatta önyargılı bir karaktere sahip kişiler genelde alaturka yani klasik tarzdan hoşlanırlar ve evlerinde böyle bir hava yaratırlarsa, kendilerini güvende ve mutlu hissederler.Çok girişken olmayan, pasif ve içe dönük insanlar ev dekorasyonlarında modern eşya ve aksesuarlardan, sıra dışı objelerden çok hoşlanmazken, sosyal, dışa dönük ve öz güvenli tipler için bu tarz adeta vazgeçilmezdir.

Hareketli, neşeli, mutlu ve sosyal kişiler, evlerinde çok eşya ve çok aksesuar kullanmayı tercih ederken, daha ağır ve ciddi kişiler çok eşyalı evlerden hiç hoşlanmaz, ferah, az eşyalı mekânları kullanmayı daha makul bulabilirler.

Dekorasyonda Ayırt Edici Diğer Özellikler Nelerdir?

Yukarıda bahsedilen genel anlamda kişisel özelliklere ve zevklere bağlı dekorasyona ek olarak çalışma hayatının yoğunluğu ve buna bağlı olarak evde geçirilen sürenin de etkin bir rolü vardır. Sıkça seyahate giden ya da mesai saatlerinin uzunluğu nedeniyle evde çok vakit geçiremeyen insanlar eşyalarını daha çok kolay temizlenebilir, çok amaçlı kullanılabilinir ve modüler sistemli alternatiflerden seçerler. Fazla ayrıntı yoktur. Çok eşya yoktur. Tarz sade ve yalındır. Ancak çalışmayan ya da evde uzun süre geçiren insanlar içinse, evin gösterişi mühimdir. Eve istedikleri kadar vakit ayırabilecekleri için ayrıntılı ve kalabalık bir tarzı daha çok benimserler.

Bir önceki yazımız olan Karolajlı Camlar başlıklı makalemizde Cam, dekorasyon ve Karolajlı Camlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir