Aksesuar

Ofislerde Kullanılabilinecek Aksesuarlar

By  | 

Çalışan bir bireyin 24 saatlik zaman diliminin nerede ise yarısı iş yerinde, ofislerde geçer. İşlerin yoğun zaman dilimlerinde mesailerle birlikte günün yarısı kapalı alanlarda harcanır. Bu gibi nedenler ile ofisler ve işyerleri çalışan bireylerin yaşam alanları gibidir. Bu yaşam alanlarını oldukça yaşanabilir, keyifli ve göze hitap edecek şekilde dizayn etmek gerekir. Çalışanların bunalmasını, sıkılmasını, iş gücünün azalmasını engellemek amacı ile iş yerlerinde dizayn ve kullanılan aksesuarlar büyük önem taşır.

Ofisler Nasıl Dizayn Edilmelidir?

Ofislerin dizaynı, çalışanların gözünü yormamalı ve dikkatini çekip çalışma verimini düşürmeyecek şekilde olmalıdır. Bu neden ile ofislerde kullanılabilinecek aksesuarlar özenle seçilerek hem ofisi daha çalışabilir hem de daha sevilebilir bir hale getirecek şekilde seçilir.

Elbette ki motivasyonu yüksek olan çalışanlardan daha çok verim alınır. Bu nedenle ofislerde motivasyonu yükseltmek yönünde dizayn edilen aksesuarların kullanımı tercih edilir.

Ofislerde kullanılabilecek aksesuarlar şu şekilde sıralanabilir;



1- Işıklandırma: Işıklandırma ofislerde büyük önem taşır. Çalışanların gözünü yormaması ve aynı zamanda loş bir ortam da yaratmamalıdır. Ofisin ışıklandırmasının yanı sıra her çalışanın masasında bir adet de alternatif masa lambaları da olmalıdır.

2- Perde: Ofis içi ışıklandırmaya yardımcı olmak amacı ile düzgün perde seçimi önemlidir. İçerideki ışığı soğurmamalı ve yansıtarak çalışanları rahatsız etmemelidir.

3- Renkler: Ofislerde kullanılan renk seçimleri önemlidir. Bu renk seçimini yapar iken yeşil, sarı gibi çok açık renkler ve gri, siyah, kahve gibi iç bunaltıcı renkler tercih edilmemelidir. Renk seçimi doğru yapılır ise çalışanların motivasyonu yüksek tutulabilir.

4- Dekoratif Eşyalar: Ofis içinde veya çalışanların masasında bulunan dekoratif eşyalar da motivasyonda büyük önem taşır; biblolar, heykeller ve benzerleri gibi. Ofislerde görsellik her zaman önem verilen bir özelliktir. Örneğin: Her çalışanın masasında bir adet şirket amblemi ya da logosu olmalıdır. Bu çalışanın motivasyonunu yüksek tutar.

Yukarıdaki bilgiler ışığında ofiste kullanılabilinecek aksesuarlar renk açısından da model açısından da çalışanları etkin ve motivesini yüksek tutacak aksesuarlar olmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Dekorasyonda Tablo Kombin ve Seçimleri başlıklı makalemizde dekorasyon, Dekorasyonda Tablo Kombin ve Tablo hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir