Salon

Patchwork Halılar

By  | 

Patchwork halılar çıktığı günden itibaren olağanüstü görsel desenleri ile hayatımıza ve evimize, ofisimize renk kattı. Bu yazımızda patchwork halının ne demek olduğundan nasıl yapıldığından ve fiyatlarından tutunda modellerine kadar anlatacağız.

Patchwork Nedir? Ne Demektir?

Yıllar yıllar öncesinde ufak artık kumaş parçalarını geri kazanmak maksadıyla kumaşların bir araya getirilmesi ile ortaya çıkmıştır. Ortaya çıkan bu desenler ile büyük emekler sarf edilen bir iş haline gelip artık adına sanat denecek düzeye kadar yükselmiştir. Patchwork’ün Türkçesi; ‘’patch’’ yama ‘’work’’ iş demektir yani ‘’iş yama’’ gibi bir anlamı vardır. Türkçesinin değil de yabancı dil olarak kullanılmasının sebebi ise yabancı yayınlarının tanıtımı ile daha çok bilindiği için şuan Türkiye’de bile Türkçe anlamı kullanılmayıp patchwork diye bilinmektedir ve kullanılmaktadır.

Nasıl Üretilir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi birbirinden farklı parça kumaşların bir araya getirilerek oluşturulmasıdır patchwork halılar. Genellikle kare türü parçaların birleşimi yapılarak elde edilse de aslında çok farklı geometrik şekillerde patchwork halılarda üretilir.Patchwork Halı Model Ve Fiyatları

Antik patchwork halı; Antik patchwork halı isminin de akla getirdiği gibi antik dönem çağları desenlerinin birleşmesiyle oluşmaktadır. Antik patchwork halılarda istenilen renge ölçüye ve tasarıma göre de özel üretim yapılabilmektedir.

Marine Patchwork Halı

Sahici bir patchwork halının fiyatı el işçiliği ve büyük emekler harcanarak üretildiği de akla getirilirse oldukça ucuzdur. Standart 160×230 ölçülerdeki halıların fiyat aralıkları 1.000 TL ile 1.800 TL arasındadır. Fiyatları etkileyen unsurların başında halıların ölçüleri büyük rol oynar. Ölçüler büyüdükçe desenlerin büyümesi malzemenin arttığı gibi harcanan süre ve emeği de artıracağından fiyatlar genellikle ölçülere göre belirlenir. Unutmadan şunu da belirtmek isteriz ki maalesef patchwork halıların sahtesi de piyasada boy göstermektedir. Sahte olup olmadığını ayırt etmek için ilk etapta basit olarak ağırlığı kontrol edilebilir. Gerçek bir patchwork halı oldukça ağır olduğundan hemen kendini belli edecektir. Maalesef her şey gibi bu halılarında sahtesini piyasaya sürdükleri için orantısız fiyatlardan kaçınmanızı tavsiye ederim.

 

Bir önceki yazımız olan Dizayn Yastıkları ile Salonunuza Hava Katın başlıklı makalemizde dizayn yastıklar, Fas stili ve renkli bir ortam hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir