Mutfak

Renkli Mutfak Modelleri

By  | 

Yaşamımızın vazgeçilmez ihtiyaçlarından bir tanesi yemek yeme ihtiyacıdır. Hemen hemen yemek yemeyi seven herkesin vaktinin büyük çoğunluğu mutfakta geçer. Özellikle ev hanımları, aşçılar, yemek yapmayı zevk edinenler için mutfak dekorasyonu çok önemlidir. Mutfağa girince insana kasvet verici bir ortamın değil de cıvıl cıvıl, rengârenk, huzur verici bir ortamın merhaba demesi daha hoştur. Bu yüzden günümüzde Renkli Mutfak Modelleri tercih edilir.

Mutfakta Kullanabileceğimiz Renkler

  • Mavi ve beyaz renklerin insana sakinlik veren bir etkisi vardır. Çiğnemeden hızla yutanlar ve iştah kontrolüne ihtiyaç duyan acele ve stresle masaya oturanlar için mavi tonlar uygundur.
  • Sarı ve turuncu enerji vericidir.
  • Siyah iştah kapatır. Diyette olanlar için önerilebilir.
  • Bej, krem gibi renkler insanı ferahlatır.

Mutfak Dolapları Seçimi



Mutfak dolaplarında kullanılacak renkler mutfağın büyük ya da küçük görünmesinde etkilidir. Metrekaresi küçük olan mutfaklarda dolapların rengi koyu olursa mutfak daha dar görünür. Bu da mutfağa giren kişiyi boğar. Dolaplarda koyu renk kullanmak istiyorsak iki renkli mutfakları tercih etmeliyiz. İki renkli mutfak dolapları mutfağın daha modern görünmesini sağlar. Üst dolap kapaklarında açık renk, alt dolap kapaklarında koyu renk tercih edilmelidir. Üst dolap kapakları duvar ile aynı renkte olursa küçük mutfakların daha ferah ve geniş görünmesini sağlar. Örneğin cıvıl cıvıl bir mutfak için üst dolapları beyaz, alt dolapları da floresan pembe, yeşil renkte düşünebiliriz

Mutfak Aksesuarlarının Seçimi

Göz alıcı bir mutfak oluşturmak için aksesuarlara yer vermeliyiz. Örneğin beyaz duvarları olan bir mutfakta mutfak dolaplarının üst kapaklarını beyaz, alt kapaklarını da mavi hayal edelim. Masa beyaz, masa üzerinde ve duvarda bulunan aksesuarlar mavi olsun. Mavi renge ahşap ve paslanmaz gri de çok güzel uyum sağlayacağı için yerleri ahşap, dolap kulplarını paslanmaz gri düşünebiliriz. Bu şekilde huzur verici ve rahatlatıcı bir mutfağa sahip oluruz.

Bu şekilde zevkli ve herkesin ruh haline uygun seçimler yapılabilir. Önemli olan o ortama girdiğimizde oraya ait olduğumuzu hissetmektir.

Bir önceki yazımız olan Mutfak Dekorasyonunda Rafların Önemi başlıklı makalemizde Mutfak Dekorasyonunda Raf, Mutfak Dekorasyonunda Rafların Önemi ve Rafların Önemi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir