Mobilya

Salonun Rengini Oturma Grubu İle Yansıtın

By  | 

Salonların en önemli parçası, vazgeçilmez mobilyalar oturma gruplarıdır. Koltukların konforu, işlevselliği, kalitesi ve tarzı üzerinde kurulması gereken önemli noktalardır. Koltuk seçiminde işlevsellik yanında rengi ve tarzı da seçimde kişiyi etkileyecek önemli nedenlerdir. Her renk kişi üzerinde farklı duygular barındırır. Fakat bir mekan içinde kullanılacak en önemli mobilya rengi için tercih edilen belli renkler vardır. Örneğin canlı renkler, saflığın timsali beyaz ve krem tonları, pastel renkler ve toprak tonları oturma grubu seçiminde en çok tercih edilen renkler arasındadır. Salonunuza renk katacak oturma takımı seçimini nasıl yapmalısınız? sorusunun doğru cevabını bulmak için mekanı oluşturan diğer önemli unsurları göz önünde bulundurmak gerekir.

Salona Uygun Oturma Grubu Tercihi

Salonda oturma grubu dışında duvar rengi, zemin rengi gibi mekanı oluşturan ana unsurlar belliyse koltuk rengi seçimi bu doğrultularda uygun bir şekilde yapılmalıdır. Duvar renginde açık tonlar (beyaz, krem, fildişi vb.), zeminde ahşap bir parke kullanılıyorsa modern bir görünüm kazandırmak amaçlandığında canlı renklerde oturma grubu tercihi yapılması uygun olacaktır. Ev sahiplerinin zamanının çoğunu geçireceği bu alanı canlandırmak insana enerji veren bir özelliktir. Bu nedenle oturma grubunun kırmızı seçimi sakin bir ortamı oldukça hareketlendirir. Fakat ortama hem hareket katmak hem de huzurlu bir mekan oluşturmak için mavi ve yeşil tonlarındaki oturma grubu tercihiyle bu mümkün olacaktır. Aynı zamanda sarı kullanımı da kişinin ruhunu dinlendirir. Sabit mobilyalarda ve zeminde kullanılacak ahşap tonları ile mavi, turkuaz gibi renkler çok uyumlu ve şık bir görüntü kazandırır. Sakin bir ortamda mor rengin kullanımı da kişiye moral veren ve kişiyi sakinleştiren bir tercihtir. Ortak yaşam alanına eğlenceli kişilik kazandırmak içinde oturma gruplarında kullanılan pembe tonları ile yastık kılıflarında kullanılan canlı renkler doğru bir tercih olabilir. Klasik bir salon oluşturmak isteyenler için ise koyu tonlarda oturma grubu kullanımı kolay bir seçenektir. Fakat koyu kahve tonlarında kullanılan sabit mobilyalar ile koyu tonda seçilecek oturma grubu ortamı çok boğucu hale getirir. Bu nedenle oturma grubu ile ortama renk katmak amaçlanmalıdır. Yeşil, bordo, mavi tonlarında oturma grubu klasik ve ağır görüntüyü biraz olsun yumuşatarak mekanı doğru bir görüntüye kavuşturur.Oturma Grubu İçin Uygun Döşeme Seçimi

Oturma grubu seçiminde renk önemli olduğu kadar kumaşın cinci de önemlidir. Çünkü rengi gösteren önemli neden kumaşın türüdür. Tay türü kumaş seçimi kir tutmaması ve son zamanlarda çok kullanılması nedeniyle trend haline gelen bir kumaş çeşididir. Modern tarz oturma gruplarında çok kullanılan ve birçok renk seçeneği olan bu kumaş türü ile kişinin kendi stilini yansıtması daha kolay olacak.

Oturma grubunu tek renk kullanmak istemeyen kişilerin mekanın genel dekorasyonuna dikkat etmesi gerekir. Aile bireyi sayısı, evde yaşayan hayvan varlığı veya küçük çocukların olması koltuk döşeme seçiminde göz önünde bulundurulması gereken önemli etkenlerdir. Bu gibi özelliklere sahip bireyler leke tutan ve temizliği zor olan kumaş seçiminde bulunmamalıdır. Gri renk oturma gruplarında en kolay kullanıma sahip renklerden biridir. Her türlü ortama ayak uyduran renk işlevselliği açısından da tercih edilebilir. Fakat ortamda koyu renkler hakimse oturma grubunda gri renk seçimi yapılmamalıdır.

Bir önceki yazımız olan Ofisinize Masa Seçimini Nasıl Yapmalısınız? başlıklı makalemizde Masa Seçimi, Ofise Masa Seçimi ve Ofisinize Masa Seçimini Nasıl Yapmalısınız? hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir