Mobilya

Yaşam Alanlarında Duvar ve Mobilya Arasındaki İlişki

By  | 

Öncelikle ev dekorasyonunda karar verilmesi gereken ilk şey evin genelinde kullanılacak tasarım stilidir. Bunun yanı sıra renkler, ilgi alanları ve fiziksel ortam dikkate alınarak duvar ve zemin detaylarına inilmelidir. Yaşam alanlarında duvar renkler, dokusu, deseni belirlenen stil doğrultusunda tercih edilir. Modern bir çizgide ilerlemek istendiğinde düz renklerde duvarlar tercih edilebilir. Aksine pop art bir mekanda canlı renkler ve dikkat çekici tablolar, aksesuarlar kullanılır. Klasik bir mekanda ağır renkler hakim olurken mobilyaların da duvar ile uyumu dikkate alınmalıdır. Aynı çizgide zemin parke veya mermeri seçilerek ana tasarım elemanları tamamlanır. Bundan sonrasında mekan için mobilyalar tercih edilerek istenen tarz doğrultusunda bütünlük oluşturulur. Dekorasyonda duvar ve mobilya uyumu mekana ilk bakış için önemli bir detaydır. Bu uyum dışında mekanın havasını değiştirecek unsurlar; perde, halı, aksesuarlardır.

Farklı Renk ve Dokuların Bir Arada Kullanımı

Yaşam alanlarında farklı dokunuşlar yaratarak zıt renklerin veya farklı dokuların bir arada kullanılmasını tercih edenler bu konuda çok dikkatli davranmalıdır. Abartıya kaçılmamalıdır. Zıt renklerin mekanda kullanımı mavi-turuncu, yeşil-kırmızı, mor-sarı gibi ikililer olarak tercih edilebilir. Bu baskın renklerin tercihinde odasının büyüklüğü dikkate alınmalıdır. Çok küçük mekanlarda çok baskın renklerin kullanımı uygun değildir. Duvarda zıt renklerin hakim olduğu bir mekanda mobilyalar daha soft renklerde tercih edilmelidir. Koyu tonlara tercih edilen mobilyalar gözü yorar, kötü bir enerji verir. Aynı zamanda tercih edilecek mobilyalarda açık ahşap rengi kullanılarak ortam yumuşatılabilir.

Desenli Duvar Kağıtları Kullanılan DuvarlarDesenli ve renkli duvar kağıdı seçimi yapılacaksa zemin açık tonlarda tercih edilmelidir. Aynı zamanda mobilyalar, mekanda renkleri dengelemek için nötr renklerde seçilebilir. Canlı renklerin hakim olduğu duvarların yanında siyah, beyaz, gri, krem tonlarında oturma grupları tercih edilebilir. Aynı zamanda depolama alanlarında da açık renk ahşap seçimi ortamı yumuşatacaktır. Desenli duvar kağıdı soft renklerde tercih edildiğinde zemin rengi koyu seçilebilir. Buna uygun olarak mobilyadaki renk dengesi de iyi sağlanmalıdır. Belli mobilyalarda canlı renkler seçilirken diğer mobilyalardaki nötr renkler ile dengelenmelidir.

Modern Çizgide Düz Renk Duvarlar

Modern çizgide bir yaşam alanı için tercih edilebilecek 3 ana renk vardır. Bu renkler duvar rengi, mobilyalar, halı ve perdeler olmak üzere bütün elemanların renklerini kapsar. Bu renklerden ikisi yakın tonlarda biri zıt renk olarak tercih edildiğinde odada hoş bir izlenim yakalanabilir. Açık renklerden biri duvar rengi olarak belirlenir. Koyu renk mobilyalarda, zıt renk ise perde veya aksesuarlarda dikkat çekici hava oluşturmak için kullanılabilir. Dengeli bir şekilde üç rengin kullandığı mekanlar gözü yormaz ve ilk bakışta güzel bir ifade oluşturur.

Pratik ve Tasarım İçin Beyaz Duvarlar

Dekorasyonda beyaz renk duvarlar kullanıldığında tasarım yapmak çok daha kolaydır. Zeminde kullanılacak mermer veya parke tonu da açık renklerde tercih edildiğinde ferah bir ortam oluşturulmuş olur. Bu ortamda tercih edilecek canlı renkler ile ahşabın dengesi iyi sağlandığında modern ve şık mekanlar oluşturulabilir. Beyaz duvarlar ile mobilyalarda ahşabın hakimiyeti yanında aksesuarlarda canlı renk tercihi mekanın ağırlığını arttırarak havasını değiştirecektir.

Bir önceki yazımız olan Dekorasyonda Yeni Moda; Metal Sandalyeler başlıklı makalemizde Dekorasyonda Yeni Moda, Metal Sandalyeler ve Sandalye hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir