Ev Dekorasyonu

Yaşam Alanlarında Yeşil Rengin İzleri

By  | 

Yeşil renk 2017 yılı ile birlikte ev dekorasyonunda da sıkça kullanılan renklerden biri oldu. Psikolojik anlamda rahatlık, sakinlik hisse yaratan yeşil renk evde, ofiste ve pek çok iç mekanda kullanılabilecek renklerden biridir. Sinir sisteminin psikolojik anlamda iyileşmesinde etkisi olduğundan özellikle hastanelerde kullanılması önerilir. Doğanın vazgeçilmeyen rengi olması dolayısıyla da canlılık verir ve bu beraberinde güven getirir. Dekorasyona yeşilin önemi, olumlu anlamda fazla iken belli bir sınırın üstünde kullanımı da cesur olmayı gerektirir. Mekanların tasarımında renklerin etkileri göz önüne alınmalıdır. Bu düşünceye göre yeşil rengi hemen her mekanda istenen dozda kullanmak mümkündür. İster duvarda, ister mobilyada, ister zeminde, hemen her şekilde mekan ile ilk tanışma sakinlik ve huzur yaratacaktır.

Salonlarda Yeşil Renk Kullanımı

Ortak yaşam alanlarından olan salonlarda yeşilin kullanımı evde yaşayan tüm bireyler için çok önemlidir. Fakat tasarım aşamasında dengeli bir şekilde kullanılması istenen huzur ve sakinliği beraberinde getirir. Çok büyük olmayan salonlardan tek bir koltuk ve aksesuarlarla veya bir cephe duvarda tercih edilecek yeşil ağırlıklı duvar kağıdı ile bu denge kurularak hoş bir görüntü oluşturulabilir. Yeşil rengin tasarımlarda etkisi duvar, zemin, mobilya dışında bitkiler ile de sağlanabilir. Gerçek bitkilerin kullanımı yeşilin sakinliğinin yanında canlılığını da ortamda hissettirecektir.Çalışma Ortamlarında Yeşil Renk Kullanımı

Çalışma ortamlarında yeşil rengin kullanıma ayrıca dikkat edilmelidir. Çalışma ortamlarında canlı renklerin kullanımı konsantrasyon eksikliğine yol açabilir. Çalış alanının orta büyüklükte bir oda veya açık bir mekan olduğu düşünüldüğünde sandalyenin yeşil renk seçimi veya bitkiler ile oluşturulan yeşil renk hakimiyeti ortamda yeterli olacak tasarım unsurlarıdır. Dekorasyon anlamında ortamı hareketlendirecek aksesuar seçimleri de yeşilin tonları olarak ortama eşlik edebilir.

Giriş Ve Antrede Yeşil Renk Kullanımı

Eve ilk bakış çok önemlidir. Bu nedenle eve ilk girişte göze çarpan tasarım ve renkler ev hakkında az çok bilgi verir. Bu nedenler yeşil rengin girişte kullanılması soft renkler ile dengelenebilir. Canlı yeşil rengi yansıtacak aynaların bulunması ortamda göz yoran detaylardır. Bunun için aynanın konumuna dikkat edilmelidir. Yeşil renk doğanın en güzel tonudur. Ve doğanın diğer renkler sarı, turuncu gibi renkler ile kullanıldığında sıcak ortamlar yaratır. Bu nedenle girişte yeşil rengin yanında aksesuarlarda veya halı, duvar kağıdı gibi detaylarda sarı, turuncu gibi renklerin kullanımı ortamı canlandırarak dikkat çekecek etkenlerdir. Giriş ve antrede yeşil kullanımı canlı bitkiler ile sağlandığında ilk bakış için olumlu bir izlenim olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Eklektik Tarzın Anlamı Ve Dekorasyon Örneği başlıklı makalemizde Eklektik, Eklektik Tarzı ve Eklektik Tarzın Anlamı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir