Çocuk Odası

Dekorasyonda Çocuk Odası Düzeni

By  | 

Çocuk odası ebeveynlerin dekore ederken en çok özendiği odalardan biridir. Fakat ayrıca dikkat edilmesi, özenilmesi gereken bir odadır. Çocukların hayal kurduğu, oyunlar oynadığı, uyuduğu bu odada düzen kurup tasarım yaparken kendimizden çok çocuğu düşünmek önemlidir. Dekorasyonda çocuk odası düzeni, göze hoş gelen detaylardan çok odada sirkülasyon alanları ve fonksiyonellik dikkat edilmesi ile alakalıdır. Aynı zamanda normal bir odanın yanında çocuk odası daha hızlı kirlenecek bir ortam olması nedeniyle mobilya seçimi, duvar rengi, perde seçimlere buna göre yapılmalıdır.

Çocuk kendi zevklerini ortaya koyabilecek yaştaysa odayı dekore ederken çocuğun istekleri, sevdiği renkler dikkate alınmalıdır. Hatta odada bir tema belirlenerek o doğrultuda da seçimler yapılabilir. Örneğin; futbol, araba, prenses odası, hayvanlar vb. Çocuklar genelde parlak, desenli duvarları, kendilerine ait oyun alanlarını severler. Bu nedenle odanın boyutları uygunsa oda içinde çocuk için özel bir köşe düşünülmelidir.

Çocuk Mobilyası Seçimleri

Çocuk mobilyaları seçiminde öncelikle dikkat edilmesi gerekenler mobilyaların şekil itibari ile çok kaba olmaması, kenar ve köşelerinin sivri olmamasıdır. Ranza veya altı boş yatak alınacaksa yatağı taşıyıcı sütunların sağlam malzemede olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca mobilyalarda zehirli kimyasal madde içeren boya olmadığından emin olunmalıdır. Sonuç itibari ile çocuğa güvenilir, eğlenceli ve aynı zamanda da işlevsel bir oda bırakılmalıdır. Mobilya seçimleri daha sade ise çocuğun dikkatini çeken eğlenceli mekanlar için perde, duvar kağıdı veya halı seçimleri daha desenli ve canlı renklerde tercih edilmelidir.Çocuk Odası İçinde Özel Alanlar

Çocuk için özel alanlar yaratmak hem eğlenceli olacak hem de çocuğun keşif yapmasına, tek başına düşünmesine ve kendini geliştirmesine imkan sağlayacaktır. Bu nedenle oda içinde kurulabilecek çadırlar mevcuttur. Çok geniş alanlara sahip olmayan odalarda üst yatak altında kumaşla kaplanacak ortamlar yaratılabilir. Açılan bir perde ile kapatılan alanda dilediği gibi oyunlar oynayıp arkadaşları ile eğlenceli vakit geçirme imkanı sağlar.

Çocuk Odasında Fonksiyonel Üniteler

Çocuk odalarındaki karmaşayı düzenlemek ve çocuk için daha ferah alanlar bırakmak için boş duvarlardan faydalanarak istenilen boyutlarda üniteler oluşturulabilir. Çocuğun yaş itibariyle büyümesi de eşyalarını arttıracak ve depolama alanı arayışı yaratacaktır. Bu nedenle oda dekore edilirken baştan önlem alınmalıdır. Üniteler odanın büyüklüğü ile doğru orantılıdır. Boş bir duvarı kaplayan üniteler, geniş dolap ve raf imkânları sunar. Daha küçük odalar için yatağı ve çalışma masasını da içinde barındıran işlevsel üniteler bulunur. Bu nedenle tek bir duvarda pek çok işlevi çözmek mümkün hale geliyor.

Bir önceki yazımız olan Çocuk Odaları İçin Uygun Ranza Çeşitleri başlıklı makalemizde Çocuk Odaları İçin Uygun Ranza, Çocuk Odaları İçin Uygun Ranza Çeşitleri ve Ranza Çeşitleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir