Salon

Salonunuzun Şekli Zevkinizin Önüne Geçmesin

By  | 

Evinizin şekli nasıl olursa olsun içerisinde yaşayacak ve o yaşam alanını oluşturacak, zaman geçirecek olan sizsiniz. Bunun için evinizin planı dekorasyon fikirlerinizi engellememelidir.

Dar ve Uzun Salon Dekorasyonu

Dar ve uzun salonlarınızı avantaja çevirebilecek en güzel yöntem L tipi koltuklardır. Dar alanları ve köşeleri değerlendirmiş olursunuz. Salonun uzunluğundan kaynaklı tek bir uzun puf da tercih edilebilir. Aileniz kalabalık ise uzun salonlarda yemek masası oldukça güzel durmaktadır ve boyut olarak ortamı daraltıp göz yormamaktadır. Genellikle tek yönlü bir pencereye sahip olan uzun salonların perde seçimleri de açık renk, ortamı ferahlatıcı boyutta olmalıdır. Eşyalarda aynı şekilde basık bir havadan uzak tutmak için soft renkler tercih edilmelidir. Duvar aksesuarları büyük değil küçük tercih edilmelidir. Koltukların kesişme noktasında bir lambader hoş duracaktır. Aydınlatma açısından ortama ayrı bir hava katacaktır. Televizyonun konumlandırılması çok önemlidir. Kısa duvarlardan biri tercih edilmelidir. Salonun uzun havasından çıkması dikkatleri başka yöne çekmesi için TV konumu önemlidir.Dikdörtgen odalarını İkiye Bölme

Tek bir salonda iki ayrı bölüm yaratabilirsiniz. Bir kısmı oturma odası diğer kısmı çalışma odası olabilecek şekilde dizayn edebilirsiniz. Birbiri ile uyumlu iki halı öncelikli olmalıdır. Duvara oluşturulacak boydan boya bir kitaplık alanda daralma yaparken okuma köşesini de hazırlamış olacaktır. Mobilyalarınızla benzerlik gösteren sallanabilir bir sandalye ve başucunda bir lambader, küçük bitkiler bambaşka bir hava katacaktır. Bu koşul size uygun değilse yemek alanı oluşturulabilir. Bölmek istediğiniz kısma tam yukarıdan olacak şekilde uzun enine geniş bir ahize ya da sarkıt şeklinde aydınlatıcı kullanılabilir. Sonrasında beyaz ya da açık tonların baskın olduğu bir yemek masası, duvardaki şık tablolar dikdörtgen salonu sizin için avantaja çevirecektir.

Bir önceki yazımız olan Aydınlatmanın Salon Dekorasyonu Üzerindeki Etkileri başlıklı makalemizde aydınlatma, Salon Dekorasyonu ve Salon Dekorasyonunda Aydınlatma hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir