Çocuk Odası Perde Seçimi Nasıl Yapılmalı?

tarafından
671
Çocuk Odası Perde Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Çocuk odası perdesi çocuğunuzun odasının ferah, şık ve estetik bir görünüme sahip olmasının anahtarıdır. Işık yoğunluğunun ayarlanması, odadaki mobilyaların modeli ve tarzına göre perde seçimini nasıl yapmanız gerektiğiyle ilgili tavsiyelerimizi sizlerle paylaştık.

Çocuk Odası Perdesi Seçimi

Seçimler için çocuğunuzun yaşam tarzına ve zevkine dikkat etmelisiniz. Renk ve modellerin verdiği enerjinin yanı sıra ön planda tutulması gereken başka noktalar da bulunmaktadır. Bu noktaları da sizler için derledik.

1.    Çocuk Odası Perdesi Seçiminde Güvenlik

Çocuk Odası Perde Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Çocuk Odası Perde Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Çocuk odanız için doğru perde seçimini yaparken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli faktör güvenlik olmalıdır. Küçük çocuklar yürürken ya da ayakta durmayı öğrenirken perdeleri çekebilirler. Bu nedenle hafif ama sağlam bir perde seçimi yapmanızı öneririz.

Ayrıca çocuk perdeleri kornişler ya da perde asma aparatları ile desteklendiğinden bu destekleyici mekanizmaların da güvenilir kullanım sağladığından emin olmalısınız. Yine çocuklarda boğulma tehlikesini ortadan kaldırmak için perdede küçük süslemelerin yer almaması çok önemlidir.

2.    Çocuk Odası Perde Seçiminde Yaş ve Cinsiyet

Çocuğunuzun yaşı ve cinsiyeti de çocuk perdesi seçiminde çok büyük rol oynamaktadır. 3 yaşından küçük çocuklar genelde parlak ve renkli desenleri severken; daha büyük yaştaki çocuklar sevdikleri süper kahraman ve motiflerin bulunduğu perdeleri tercih edebilir.

Çocuğunuza hangi desen ve renkte perde istediğini sorarak onların istediği ve severek zaman geçirebileceği alanlar yaratmalarına aracı olabilirsiniz.

3.    Çocuk Odası Perde Seçiminde Renk ve Desen

Genel olarak çocuk perdeleri modelleri arasından sizin için ideal olan perdeye ulaşmak için farklı renk, desen ve dokular arasında doğru seçimi yapmalısınız.

Kasvetli bir ortam yaratmamak için daha açık ve parlak tonları seçebilirsiniz. Yine mavi ve yeşil renkleri çocuğunuzun yaratıcılığını destekleyen ve konsantrasyon gücünü arttıran renklerdir. Odanın renk düzenine ve mobilyalara göre doğru perde rengini ve desenlerini kolaylıkla seçebilirsiniz.

4.    Çocuk Odası Perde Seçiminde Malzeme ve Doku

Yetişkinler daha özgün ve görsel açıdan çekici perdeleri tercih etme eğilimi gösterirler. Ancak çocuklar karmaşık dokulara ve özgün tasarımlara sahip olan çocuk oda perde modelleri ve tasarımlarına yetişkinler kadar ilgi göstermeyebilir. Bu nedenle akıcı kumaş dokusuna sahip pürüzsüz perdeler minimal ve ferah mekanlar oluşturmanızda size yardımcı olacaktır.

5.    Çocuk Odası Perde Seçiminde Işık Ayarlama Seçeneği

Çocuklarınızın gelişimi ve öğrenme sürecini destekleme için ihtiyaç duydukları ortamı yaratmanız çok önemlidir. Uyku saatlerinde güneş ışığını engelleyen perdeler seçmek çocuğunuzun ihtiyaç duyduğu konforlu uyuma ortamını onlara sunar. Ancak gün içerisinde odanın doğal ışık alması için tül ve geçirgen perdeleri tercih etmenizi öneririz.

İster ilk çocuğunuz için bir oda hazırlıyor olun; ister genç odasını yeniden dekore ediyor olun yatak odası için doğru perde seçimi yapmanız çok önemlidir. Stor perde, fon perde, tül perde gibi pek çok farklı çocuk odası perde modelleri arasından seçim yaparken sizinle paylaştığımız püf noktaları dikkate alabilir; çocuklarınızın severek vakit geçireceği alanlar yaratabilirsiniz.