Küçük Oturma Odası Dekorasyon Fikirleri

tarafından
500
Küçük Oturma Odası Dekorasyon Fikirleri

Küçük oturma odası dekorasyon fikirlerine mi ihtiyacınız var? Oturma odanızı daha ferah ve büyük gösterecek dekorasyon fikirlerimiz var. Size sunduğumuz önerilerimiz ile küçük oturma odanızı yaşanabilir, ferah ve estetik bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

Ufak Dokunuşlar İle Rahatlığı Hissedin

Oturma odanızı daha geniş göstermek için neler yapılabilir, hepsini detaylıca anlattık. Bu ufak dokunuşlar sayesinde odanız daha geniş ve ferah duracaktır.

1.    Küçük Oturma Odası İçin Alandan Tasarruf Edin

Küçük Oturma Odası Dekorasyon Fikirleri

Küçük Oturma Odası Dekorasyon Fikirleri

Küçük alanları daha yaşanabilir mekanlar haline getirmenin en kolay yolu kullanılabilir alanın arttırılmasıdır. Bunun için de olabildiğince alandan tasarruf edebileceğiniz dekorasyon tekniklerini kullanmanız şarttır. Alandan tasarruf sağlayacağınız önerilerimiz var:

 • Öncelikle oturma alanınızı ele alalım. Mümkün olduğunca odanızı kapatmayacak oturma mobilyaları tercih etmelisiniz. Bu kapsamda açık ve ahşap kollu mobilyaları tercih etmek alanınızı olduğundan çok daha ferah gösterecek bir küçük oturma odası mobilya taktiğidir.
 • Yemek alanlarınızı katlanır masa ve sandalyeler ile portatif hale getirebilirsiniz. Özellikle duvara monte, açılmadığında raf olarak kullanılan; açıldığında ise yemek masası olarak kullanabileceğiniz mobilyalar alandan ciddi anlamda tasarruf etmenizi sağlar.
 • Kitaplığınızı koyacak alan bulamıyor musunuz? O zaman duvar raflarını tercih edebilirsiniz. Duvar rafları kitaplarınızı toplamakla kalmaz aynı zamanda odanızın çok daha estetik ve şık görünmesine yardımcı olur.
 • Sehpa seçiminde ise zigon sehpa gibi iç içe geçebilecek ürünleri tercih edebilirsiniz. Böylelikle hem alandan tasarruf eder hem de sehpalarınızın bir arada toplu görünmesini sağlayabilirsiniz.

2.    Küçük Oturma Odası Dekorasyonunda Renk Seçimi

Oturma odanızı daha ferah ve geniş göstermek için mutlaka renk seçiminize özen göstermelisiniz. Başarılı renk seçimleri için size tavsiyemiz var:

 • Öncelikle pastel ve açık renkler tercih etmelisiniz.
 • Çok canlı ve parlak renkler odanızın olduğundan daha dar görünmesini sağlar.
 • Beyaz, krem rengi, açık mavi ve yeşil renkler küçük oturma odası tasarımı konusunda ideal seçimler olacaklardır.
 • Eğer odanızı açık renge boyamak istemiyorsanız; kontrast iki renk kullanın. Örneğin bir duvarı mavi diğer duvarı turuncuya boyayabilirsiniz. Zıt renkler birbirleri ile oluşturduğu kontrast görüntü ile alanın daha büyük algılanmasına yardımcı olur.

3.    Küçük Oturma Odası Dekorasyonu Aksesuar Seçimi

Küçük Oturma Odası Dekorasyon Fikirleri

Küçük Oturma Odası Dekorasyon Fikirleri

Oturma alanınızı daha ferah ve konforlu bir alan haline getirmek için aksesuarların gücünden faydalanabilirsiniz:

 • Yastık kılıfı, kilim, halı ve perdelerinizi açık ve mat tonlarda seçin.
 • Sadece bir ya da iki tane renkli dekorasyon objesi kullanın. Aşırı renkli ve karmaşık objeler alanı dar ve karışık gösterir.
 • Çerçeve ve resim seçerken çerçevenin açık ahşap renginde olması tasarımcılar tarafından tavsiye edilmektedir. Bu kapsamda bambu, huş ve dişbudaktan yapılan çerçeveler küçük oturma odaları için ideal seçimler olacaktır.
 • Bitkilerinizi seçerken sarmaşıkları tercih edebilirsiniz. Duvar rafına koyabileceğiniz ya da duvardan sarkıtabileceğiniz sarmaşıklar hem odanızın havasını değiştirecek hem de saksıların yer kaplamasının önüne geçecektir.
 • Aydınlatma sistemi olarak lambader ya da abajur gibi yer kaplayan aydınlatma ürünleri yerine led sistemleri küçük oturma odası dizaynı için tercih edin.