Tahtakurusu Nasıl Yok Edilir?

tarafından
453
Tahtakurusu Nasıl Yok Edilir?

Tahtakurusu nasıl yok edilir sorusu tahtakurusundan muzdarip olan ve kurtulmak isteyenlerin cevap aradığı sorulardan biridir. Bir an önce tahtakurusundan kurtulmak isteyenler için birçok seçenek yer almaktadır. Doğru yöntem uygulandığında ise istenmeyen bu canlılardan kurtulmak mümkün olmaktadır.

Tahtakurusu ile mücadele edenlerin yapmaları gereken iş ilk olarak iş tahtakurusunun yumurta bırakma ihtimali olan yerleri çok iyi temizlemeleri olmaktadır. Bu işlem için bu alanların fırçalanması daha doğru olacaktır. Bu alanlar daha çok oyuklar, köşeler, döşeme araları ve mobilya içleridir.

Tahtakurusu Neden Olur?

Tahtakuruları insanların yoğun olarak yaşadığı yerlerde daha çok bulunurlar. Evlerinde ve bulundukları yerlerde tahtakurusu ile karşılaşanlar bunun neden dolayı oluştuğunu merak etmektedirler. Bu nedenle tahtakurusu nasıl yok edilir sorusu kadar neden oluştuğu da pek çok kişi tarafından sorulmaktadır.

İnsanların fazla olduğu yerler onların beslenme kaynağını oluşturmaktadır. İnsanlarla iç içe yaşamayı seven bu canlılar bu tür alanlarda kendilerine kolaylıkla yer bulurlar. Tahtakurularının çok küçük canlılar olmaları onların insanlar tarafından fark edilmelerini daha zor hale getirmektedir.

Tahtakuruları Nerede Yaşar?

Tahtakurusu Nasıl Yok Edilir?

Tahtakurusu Nasıl Yok Edilir?

İnsanın olduğu hemen her yerde tahtakuruları kendilerine kolayca yer bulurlar. Özellikle küçük alanlar bu canlılar için vazgeçilmez yerler arasındadır. Bunun yanı sıra tahtakurusunun daha rahat ve uzun süre yaşayabileceği bazı alanlar bulunmaktadır.

 • Yatak iç kısımları,
 • Yatak başlığının çevreleri,
 • Battaniye ve yorganlar,
 • Priz içleri,
 • Hoparlör gibi alanlar tahtakurularının en çok yaşadığı yerdendir.

Tahtakuruları evlerin yanı sıra;

 • Yurtlar,
 • Otel odaları,
 • Yolcu gemileri
 • Barınaklar gibi insanların çoğunlukla olduğu yerler de tahtakurularının yerleşim alanları arasında yer almaktadır.

Tahtakuruları İnsanlar İçin Tehlikeli Midir?

Tahtakurusunun ısırması sonucu oluşacak tepkiler her insanda farklı şekilde belirti göstermektedir. Kimi insanlarda hiçbir belirti görülmezken kimilerinde ise daha ciddi durumlar meydana gelebilmektedir. Tahtakuruları çoğunlukla insanlar için tehdit unsuru olarak görülmemektedir.

Tahtakurusu Yumurtaları Nasıl Yok Edilir?

Tahtakurusu nasıl yok edilir sorusuna istinaden tahtakurusu yumurtasını yok etmek için birçok seçenek yer almaktadır. Bu teknikler ise kimyasal ve kimyasal olmayan şeklinde iki farklı yöntemle uygulanmaktadır.  Burada ilk olarak uygulanacak yöntem tahtakurusu yok edicilerdir. Güçlü çözümler içeren bu yöntem riskli olan yöntemler arasındadır.

Tahtakurusu yok etmek için bir diğer yöntem ise tamamen kimyasal kullanarak tedavi uygulamaktır. Oldukça hızlı sonuç veren ve ucuz maliyetli olan bu işlem sağlık açısından tehdit durumu oluşturabilecek bir işlemdir. Solunum güçlüğü, astım ve alerji oluşabilecek bu sağlık sorunları arasında yer almaktadır.

Tahtakurusu nasıl yok edilir diye bakıldığında uygulanacak üç yöntemin oldukça etkili olduğunu söylemek mümkündür. Bu yöntemler;

 • Isıl işlem,
 • Soğuk Tedavi,
 • Vakumlama olmaktadır.

Isıl işlemde tahtakuruları ısı yöntemi ile öldürülmektedir. Yüksek sıcaklıkta olan bir kurutucuya 30 dakika süre ile giysiler konularak bu canlılardan kurtulabilmektedir. Tüm aşamalar itibariyle tahtakurularını öldürmek için ise ısının 46 derece C ya da 115 derece F olması gerekir.

Soğuk tedavi ise tahtakurusu nasıl yok edilir sorusunun bir diğer cevabıdır. Uygulanacak bu yöntemde -14 dereceden daha soğuk alanlarda tahtakurusu ve yumurtalarından tamamen kurtulmak mümkün olmaktadır.

Vakumlama tahtakurusundan kurtulmak için diğer tercih edilen diğer yöntemler arasında yer alsa da vakum yarıklara ve derin çatlaklara tamamen ulaşamamaktadır. Buna rağmen çoğu kişi tahtakurularından kurtulmak için bu yöntemi uygulamaktadır.

Tahtakurusu nasıl yok edilir sorusuna cevap arayan kişilerin tamamen doğru ve kesin çözüm sunan işlemleri uygulamaları halinde bu canlılardan kurtulmaları mümkündür. Bunun için tahtakurularının olduğu yerlerin tespit edilmesi yapılması gereken işlemlerin başında gelmektedir.