Birbirinden Güzel Fransız Balkonlar!

tarafından
2549
Birbirinden Güzel Fransız Balkonlar!

Fransız balkonlar; bilinen balkonlardan farklı olan bu balkon türlerinde; kapı açıldığı zaman arada sadece bir adım atacak kadar boşluk kalır ve genellikle dekorasyon gayesi ile kullanılır. Ancak bazı modellerinde bir sandalye veya bir masa koyacak kadar boşluk bulunur.

Bu tür balkonlar çoğunlukla oksijen almak amacı ile kullanılır. Çağdaş konut mimarisinde son yıllarda çokça kullanılan bu balkonlara Fransız balkon adı verilmesinin sebebi de Fransız mimarisindeki örneklerden gelmesidir.

Fransız Balkon Modelleri

Birbirinde şık ve kullanışlı balkon modelleri arasında yer alan Fransız balkonlar 6 çeşide sahiptir.

1-Cam Fransız balkon Modelleri

Birbirinden Güzel Fransız Balkonlar!

Cam görünümü ile oldukça estetik duran bu balkonlar, daha çok plazalarda ve işyerlerinde sigara içme amaçlı kullanılır. Bu balkon türü, az tercih edilen ve korkuluk kısımları yalnızca camdan meydana gelen balkonlardır.

2-Kapı veya pencere ile sıfır Fransız balkonlar

Bu balkonlar, bir kişinin bile sığamayacağı kadar dar yapıdadır ve yalnızca görsel amaçlı tercih edilir.

3-Kullanılabilecek Fransız balkon Modelleri

Birbirinden Güzel Fransız Balkonlar!

Bu balkon modeli, özellikle ufak ve manzarası hoş olmayan binalarda tercih edilir. Bir adet masa ve bir adet sandalyenin sığabileceği büyüklüktedir.

4-Ferforje ve korkuluklu Fransız balkonlar

Birbirinden Güzel Fransız Balkonlar!

Birbirinden Güzel Fransız Balkonlar!

Bu model en çok tercih edilen Fransız balkon türüdür. Bu balkonlarda bir ya da iki kişinin sığabileceği bir alan bırakılmıştır. Estetik ferforjeleri ve korkulukları ile modern konutların gözdeleri arasında yer almaktadır.

5-Oval Fransız balkon Modelleri

Bu balkonlar oval biçimindedir. Bu nedenle de daha geniş bir kullanım alanı oluşmuş olur. Görsellik açısından daha estetiktir.

6-Kare Fransız balkonlar

Birbirinden Güzel Fransız Balkonlar!

Bu balkonların kare şeklinde yapılmasının nedeni bina camları ile bir bütünlük oluşturmalarıdır. Kare Fransız balkonlar, son yıllarda en sık kullanılan balkon modelidir, ancak oval Fransız balkon kadar geniş değildir. Özellikle balkon dekorasyonu yapılmasına imkan tanıyan balkon modelleri arasında yer alır.

Fransız balkonlarında korkuluk tasarımı ve malzeme ön plana çıkar. Genellikle alüminyum, krom ya da ferforje gibi materyallerden üretilen korkuluk modelleri tercih edilir. Bu bölümlerde, görünüm kadar malzeme, montaj kalitesi ve güvenlik önlemlerine de önem verilmelidir.

Fransız Balkon Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fransız balkon modelleri güvenli bir şekilde kullanabilmek için montaj ve yükseklik gibi detaylar incelenmeli ve korkulukların betona oldukça sağlam bir şekilde montelenmesi sağlanmalıdır.

Fransız balkon imar yönetmeliği kapsamında değerlendirilemediğinden daha mimari tasarım aşamasındayken olabilecek riskler göz önünde bulundurulmalı ve yapıların inşaat aşamasında gerekli güvenlik önlemleri alınmalıdır.