Cam Balkon Perde Modelleri Nelerdir?

tarafından
742
Cam Balkon Perde Modelleri Nelerdir?

Balkonunuzu cam balkon perde ile kapalı hale getirip, kışında kullanılabilir hale getirebilmek mümkün. Balkonlar yazın kuşkusuz en çok vakit geçirdiğimiz yerler.

Cam Perde Modellerinin Özellikleri Nelerdir?

Cam balkon yaptırdıktan sonra ikinci adım ise doğru cam balkon perde modelleri seçmektir. Bu konuda size yardımcı olabilecek modelleri bu yazıda bulabilirsiniz.

Jaluzi perde

Ahşap veya plastik yapılı farklı renklere sahip, kol ve zincir mekanizmasından oluşan perde modelleridir. 2-3 cm enindeki parçalar, zincir yardımıyla yukarı aşağı veya sağa sola hareket edip, istenilen açıklığı ayarlamanızı sağlar. Hem yatay hem dikey çeşitleriyle balkonunuza modern bir görünüm verebilirsiniz.

Tül perde

cam-balkon-perde

cam balkon perde

Cam balkonlarda en sık rastlanan modeldir. Bunun sebebi hem daha erişilebilir olması hem de cam balkon yaptırdıktan sonra, hemen mekanizmalı bir perde yaptırılamadığı zaman, geçici olarak tül perdeye başvurulur. Maliyet olarak da diğer perdelere oranla daha uygun fiyatlıdır.

Zebra stor perde

Zebra stor perdeler, camın çerçeve kısmına direk olarak monte edilir. Katlanılabilir cam balkonlar içinde kullanılabilir. Cama direkt monte edildiği halde katlanmasına engel olmaz. Desenli bir perde modeli istiyorsanız zebra storları tercih edebilirsiniz.

Hasır perde

Yukarı doğru sarmal yapıda açılıp kapan perdelerdir. Balkonlar için hem şık hem de salaş bir ambiyans yaratır. Hasır perdeler sizde bir bahçedeymişsiniz hissi uyandırabilir. Hem temizlik hem de görsel olarak cam balkonlarda rahatlıkla kullanılabilir.

Plise perde

cam-balkon-perde

Cam balkon perde modelleri arasında en çok tercih edilen modellerdir. Mekanizmalı yapısıyla istenilen yönde hareket ettirilebilir.

Jaluzilerin aksine hem yukarıdan aşağıya hem de aşağıdan yukarıya doğru hareket ettirebilirsiniz. Bu sayede güneşin zararlı ışınlarından korunurken, yeterli miktarda güneş ışığını da alabilirsiniz.  Çok fonksiyonel ve opsiyonel olduğu için tercih sırasında, ilk sırada yerini alır.

Fon perde

Balkonuna canlı ve enerjik bir hava katmak isteyenler için ideal cam balkon perde modelleri arasındadır. Desenli ve renkli modelleri ile balkonunuz her zaman canlı ve enerjik görünür. Fakat seçim yaparken kalın ve rengi solmayan uzun ömürlü kumaşlar seçmelisiniz.

İp perde

İp perdeler cam balkonlarda tamamen dekoratif amaçlı kullanılır. Karartmalı bir cam balkona sahipseniz tercih edebilirsiniz. Aksi halde sizi güneşten koruyamaz.

Cam Balkon Perde Modelleri Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uzun ömürlü ve kullanışlı cam balkon perde modelleri istiyorsanız dikkat edilmesi gereken bazı konular var.

  • Seçilen perde işlevsel olmalıdır.
  • Mekanizmalı perdeler tercih edecekseniz, mekanizmaların sağlamlığından ve kaliteli malzemeden üretildiğinden emin olmalısınız.
  • Kumaş veya tül perde seçilecekse kalın ve dayanıklı yapıya sahip kumaşlar tercih edilmelidir.
  • Camları açtığınızda dışarıdan direkt toz gireceği için temizliği kolay bir perde modeli işinizi kolaylaştıracaktır.
  • Kullanılan perde blackout özelliğine sahip olmalıdır. Yani ışığı kırarak güneşten korunmanızı sağlamalıdır.