Epoksi Zemin Kaplama Nedir, Avantajları Nelerdir ve Nasıl Uygulanır?

tarafından
354
Epoksi Zemin Kaplama Nedir, Avantajları Nelerdir ve Nasıl Uygulanır?

Epoksi zemin kaplama, bir çeşit zemin kaplama malzemesidir. Diğer zemin kaplama malzemelerine göre daha dayanıklı, parlak ve şık duran epoksi, günümüzde hemen hemen herkes tarafından tercih edilen bir malzemedir. Ev, ofis, hastane, okul ve diğer işyerleri gibi alanlarda kullanımı yaygınlaşan epoksi, kullanım alanlara göre fiyatı ve kullanılan türü değişmektedir.

Uzun ömürlü ve daha kolay temizlenen bu zemin malzemesinin fiyatı, kullanım alanları, avantajları ve nasıl uygulandığı gibi sorular, herkes tarafından sıkça sorulmaktadır. Biz de bu yazımızda epoksi zemin kaplamayı sizler için eksiksiz bir şekilde hazırladık.

Epoksi Zemin Kaplama Nedir?

Son zamanlarda epoksi zemin kaplama nedir, sorusu sıkça sorulmaktadır. Epoksi zemin kaplama; Kimyasal maddelerden elde edilen bir malzeme olmakla birlikte yumuşak dokusu ile her zemine kolaylıkla uygulanabilen bir zemin malzemesidir. Dayanıklı ve parlak görüntüsü ise, tam bir zenginlik göstergesidir.

Epoksi; suya, aşınmaya ve darbelere karşı dayanıklı bir malzemedir. Seramik ve şap malzemesine göre daha uzun ömürlü olduğu için uygulama alanları genellikle hastane ve okul gibi alanlar olsa da, günümüzde ev ve ofislere de uygulanmaktadır.

Epoksi Zemin Kaplamanın Avantajları Nelerdir?

Epoksi Zemin Kaplama Nedir, Avantajları Nelerdir ve Nasıl Uygulanır?

Epoksi Zemin Kaplama Nedir, Avantajları Nelerdir ve Nasıl Uygulanır?

Dayanıklı ve pürüzsüz bir görünüme sahip olan  epoksi avantajları şu şekildedir;

 • İçerisindeki malzeme ve kimyasallar sayesinde, zemine zarar vermesi mümkün olan yakıcı ve yağ gibi maddelerin zemine zarar verilmesi önlenir,
 • Zeminin altına suyun süzülmesini engeller,
 • Dayanıklı olması nedeniyle, sert darbelere karşı zeminin zarar görmesini engeller,
 • Soğuğa ve diğer tüm olumsuzluklara karşı dayanıklılığı sayesinde uzun ömürlü olmasını sağlar,
 • Renk çeşitleri ile estetik bir görünüm sağlar.

Epoksi Zemin Kaplama Malzemeleri

Bu zemin kaplama işlemi sadece bir adımla tamamlanmıyor. Epoksi zemin kaplama malzemeleri ile kaplanan alan 5 adımla tamamlanmaktadır. Normal bir zemine sırasıyla 5 defa işlem uygulanmakta ve en son işlemden sonra dayanıklı, pürüzsüz ve şık bir zemin orta çıkıyor. Zemine sırasıyla uygulanan adımlar ve malzemeler şunlardır;

 • Su Yalıtım Malzemesi
 • Astar
 • Zemin Kaplama Sistemleri
 • Üst Kaplamalar
 • Teknik Çizimler

 Epoksi Zemin Kaplama Fiyatı Ne Kadar?

Epoksi zemin kaplama fiyatları kullanılan malzemeye, uygulanan alana ve işçiliğe göre değişmektedir. Örneğin; 10 m2’lik bir alanın epoksi fiyatları ile 100 m2’lik bir alanın fiyatı bir olamaz. Hem malzeme bakımından hem de işçiliği bakımından. Fakat 2022 yılına göre 1 kg epoksi malzemesinin ortalama 100 TL olduğuna ve 1 kg epoksinin 2-3 m2’lik bir alanı kapladığı göz önüne alırsak, 10 m2 bir alana uygulanan epoksinin ( işçilik hariç) 1000-1500 TL ye tekabül edeceği anlaşılır.

Epoksi Uygulama Alanları

Epoksi, ilk başlarda hastane ve okul gibi alanlara uygulanan bir zemin malzemesi idi. Daha sonra hem dayanıklı hem pürüzsüz yapısı hem de uzun ömürlü yapısı sayesinde artık küçük büyük alan ayrımı yapılmaksızın her alanda uygulanan bir malzeme haline geldi.

Okul, hastane, ofis, ev dekorasyonu, mutfak, havalimanı, spor salonları ve lastik fabrikaları gibi daha birçok işyerinde uygulanan bir malzemedir.

Epoksi Zemin Kaplama Nasıl Yapılır, Aşamaları Nelerdir?

Epoksinin parlak ve şık görünümüne hayran olanlar ve yaşam alanlarında bu zemin kaplamasını yapmak isteyenler; epoksi zemin kaplama nasıl yapılır, sorusunu sıkça sormaktadır. Epoksi kaplamasını işinde ustalaşmış kişiler tarafından yapılmasına önem verilmelidir. Çünkü epoksi kaplamanın aşamaları vardır. Ve bu aşamaların sırasıyla ve hatasız yapılması gerekir. Zemin Kaplama aşamaları şu şekildedir;

 • Zemin Temizliği: Epoksi zemin kaplamanın ilk aşaması, zemin temizliğidir. Zeminde çapak, çatlak ve kod oranına göre yükseklikler varsa düzeltilir.
 • Isı Yalıtım: Zemin temizliğinden sonra ikinci aşama olan ısı yalıtım malzemesi zemine uygulanır. Bu aşamada zeminin suya dayanıklı olması amaçlanır.
 • Astar Uygulanır: Bu aşamada ise, epoksinin zeminle iç içe olması ve aralığın iyice kapatılması sağlanır.
 • Epoksi Reçinesi Uygulanır: Bu aşamada ise epoksi reçinesi, renklendirici ve pasta olmak üzere üç işlem uygulanır.
 • Desen Oluşturma: Son aşama da işe teknik çizim yani desen oluşturulur. Tabi bu kişinin zevkine göre değişebilmektedir. Bazı kişiler, zemin kaplamada desen uygulaması istemez, yüzeyin sade ve pürüzsüz olmasını tercih eder.

Epoksi zemin kaplama ile daha dayanıklı bir yaşam  alanını yanı sıra şık ve daha parlak bir alanda sahip olun. Epoksi, sadece yaşam alanınızın zeminini sağlam ve pürüzsüz kılmaz. Aynı zamanda yaşam alanınızı dekore etmenizi de sağlar. Birbirinden farklı renk ve desen çeşidi ile farklı ve göz alıcı bir yer inşaa edin. Yapmanız gereken tek şey, zevkinize uygun dekor ve işinde ustalaşmış bir ekibe ulaşmak.