5 Adımda Oturma Odası Dekorasyonu Fikirleri

tarafından
1262
5 Adımda Oturma Odası Dekorasyonu Fikirleri

Oturma odası dekorasyonu çok zor gibi görünse de aslında fonksiyonellik ve stili buluşturan çözümlerle oldukça kolay bir hale bürünebilir. 5 adımda oturma odanızı kolayca dekore edin!

Oturma Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılmalı?

Oturma odası dizaynında ister baştan bir oturma odası yaratın isterseniz küçük dokunuşlarla değişiklikler yapın, her halükarda dekorasyonda bir düzen ve ritim yakalamalısınız. Bu noktada ev tekstil ürünlerinizin ve mobilyalarınızın renkleri, boyutları ve tasarım stili birbirini destekler nitelikte olmalıdır.

1-Oturma Odası Halısı

Oturma odanızda doğal bir atmosfer yaratmak için rengarenk halı modelleri ile sıcak, lüks ve benzersiz bir dekorasyon yaratabilirsiniz. Ayrıca desenli ve pürüzsüz halılar eşsiz dokusu ile oturma odanızı zarif bir yaşam alanına dönüştürebilir.

2-Oturma Odası Avize

oturma-odasi-dekorasyonu

Oturma odanız için avize seçerken öncelikle avizenin şeklinin odanızın dekorasyonuna uyduğundan emin olun. Zengin renklerle boyanmış duvarlara en çok modern avizeler yakışırken, klasik dekorasyona kristal avizeler yakışmaktadır. Küçük bir oturma odasında ise cam gölgelikli küçük avizeler kullanılmalıdır.

3-Oturma Odası Duvar Kağıdı

Duvar kağıdı seçiminde renk uyumu son derece önemlidir. Gri ve mavi eşleşmesi kusuruz bir görüntü oluştururken, çiçek ve yaprak desenli duvar kağıtları ilkbaharı evinize davet eder. Alçak tavanlı bir odada ise dikey çizgilerin hakim olduğu bir model odayı daha yüksek gösterir.

5-Oturma Odası Perde

Perdeleriniz her zaman mobilya ve aksesuarlarınızla eşleşmelidir. Çizgili kırlentler ve çizgi desenli oturma grubuna ince çizgili perde çeşitleri eşlik edebilir. Ferah bir ortam yaratmak için yarı şeffaf beyaz perdeler tercih edilmelidir. Cesur mobilyalara ise beyaz bir duvar boyası ve koyu beyaz perdeler kadar yakışan başka bir şey bulunmaz.

6-Oturma Odası Takımı Koltuk

Oturma grubu, oturma odasının odak noktası ve sosyal paylaşım alanı olarak cezbedici olmalıdır. Kıvrımlı ve heykelsi mobilyalarla oturma odanıza geniş bir alan havası verebilirsiniz. Seçeceğiniz sıcak bir renkle de ortamı samimi bir alana dönüştürebilirsiniz.

Oturma Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı? Oturma Odası Takımları

Oturma odası şık olduğu kadar dinlendirici, bütçe dostu ve çağa uygun da olmalıdır. Bu nedenle her detayı özenle düşünülmelidir.

1-Oturma Odası Dekorasyonu Sade

oturma-odasi-dekorasyonu

oturma odası dekorasyonu

Şehir yaşantısının karmaşası son dönemlerde sade dekorasyon stillerinin öne çıkmasını sağladı. Zarif, minimalist, lüks ve konforu sadelikle buluşturmak için İskandinav oturma odası dekorasyonundan ilham alabilirsiniz.

2-Oturma Odası Dekorasyonu Gri

Gri kendi başına dekorasyonda etkileyici olsa da sarı ve kırmızı gibi alt tonlarla bambaşka tasarımların kapısını açar. Gri yoğunluklu bir oturma odası için açık ve en koyu gri tonlarını bir araya getirin.

3-Oturma Odası Dekorasyonu Tavan

Oturma odanızın tavanı yüksekse cesur renkler ve dokular kullanmaktan çekinmeyin. Alçak tavalı oturma odası içinse açık tonlu yüzeyler, bol aydınlatma ve metal tavan panelleri odayı daha büyük gösterecektir.