Isı Yalıtımı İçin Neler Yapılabilir?

tarafından
360
Isı Yalıtımı İçin Neler Yapılabilir?

Mekanınızın ısı yalıtımı ürünleri ile minimum derecede sıcaklık kaybetmesini sağlayabilirsiniz. Hem kışın sıcaklığın düşmemesi hem de yazın ortam sıcaklığının çok yükselmemesi için ısı yalıtımından mutlaka yararlanmanız gerekir. Bugün yazımızda ısı yalıtımını sağlamanızda size yardımcı olacak önerilerde bulunacağız.

Isı Yalıtım Yaptırmanın Önemi

Genel olarak ısı yalıtım yaptırmanın önemine değinecek olursak:

  • Kış aylarında mekanınızın sıcaklığının düşerek soğumasının önüne geçer.
  • Yaz aylarında klima, vantilatör gibi soğutma cihazlarıyla sağladığınız serinliğin kaybolmamasını sağlar.
  • Daha az elektrikli cihaz ve doğalgaz kullanılarak mekanınızın sıcaklığını korumasını sağlar. Bu özelliği ile daha az fatura ödemenize yardımcı olması yer alır.
  • Daha az yenilenemeyen enerji kaynağı kullanılmasını sağlayarak doğayı korur. İklim krizinin önüne geçmeye destek olmanızı sağlar.
  • Mekanlarda ısının dengeli bir şekilde dağıtılmasına destek olur. Böylelikle evin odaları arasındaki ekstrem sıcaklık farkının önüne geçmenize yardımcı olur.
  • Enerji tasarrufu sağlar.
  • Soğuk iklimlerde sık karşılaşılan tesisat suyunun donması gibi sorunların önüne geçilmesine yardımcı olur.
  • Binalarda gerçekleşen korozyonu önler; böylelikle demirlerin çürümesine engel olarak yapı güvenliğinin korunmasına destek olur.
  • Yapılardaki kullanım maliyetlerini ve ilk yatırım masraflarını azaltır.

Isı Yalıtımı Sağlayacak Öneriler

Isı Yalıtımı İçin Neler Yapılabilir?

Isı Yalıtımı İçin Neler Yapılabilir?

Gelin şimdi sizlerle birlikte ısı yalıtımı malzemeleri ve diğer tekniklerle ısı yalıtımınıza yardımcı olacak önerileri inceleyelim:

Isı Yalıtımı Levhaları Kullanın

Radyatörler çalışırken oluşturdukları sıcaklık duvarın ısınmasını sağlar. Ancak bu ısı dış duvarlardan kaçarak evin ideal sıcaklığına ulaşmasını engeller. Bu ısı kaybının önüne geçmek için petek arkasına mutlaka alüminyum folyo kaplı yalıtım levhaları yerleştirmenizi öneririz.

Pencere ve Kapı Isı Yalıtım İçin Çok Önemli

Isı kaybının maksimum olduğu alanlar kapı ve pencereler olarak karşımıza çıkar. Bu nedenle bu alanlardan oluşacak kaçakları minimuma indirmek çok önemlidir. Bunun için pencere bandı, ısı yalıtımı malzemesi sünger kullanımı gibi yöntemlere başvurulabilir. Yine apartmanlarda ısı kaybını minimuma indirmek için otomatik giriş kapıları tercih edilebilir.

Mutlaka Bina Mantolaması Yaptırılmalı

Isı yalıtımını maksimuma çıkarmak için binanın dıştan mantolanması çok önemlidir. Mantolama işleminde dış duvar kalınlığı arttırılır. Böylelikle ısının içeri girmesi ve dışarı kaçması büyük ölçüde önlenir.

Çatı Yalıtımı Kesinlikle Olmalı!

Eğer çatı katı bir daireye girdiyseniz bu dairenin diğer dairelere oranla çok daha soğuk olduğu dikkatinizi çekmiştir. Ancak çatı yalıtımı sadece çatı katında yaşayan kişileri ilgilendiren bir konu değildir. Çatı yalıtımı genel olarak binanın ısı haritasını dengeler; ısının binanın çatısından kaçmasını ve aynı şekilde soğuk havanın çatıdan apartmana girişini engeller.

Zemin Yalıtımına Önem Verin

Tıpkı çatı katları gibi zemin katları da ara katlara oranla çok daha soğuk olan dairelerdir. Zeminden gelen soğuk hava dalgası tüm apartmana yayılmaktadır. Bunun önüne geçmek için ısı yalıtım ürünü kullanılarak dükkan üstü, otopark üstü, apartman zemini ve sığınak üstü gibi alanlara zeminden yalıtım yapmak gerekir.