Mutfak Dekorasyonunda Aksesuar Seçimi Nasıl Yapılır? 8 İpucu!

tarafından
621
Mutfak Dekorasyonunda Aksesuar Seçimi Nasıl Yapılır? 8 İpucu!

Mutfak dekorasyonunda aksesuar seçimi nasıl yapılır mutfağına yeni bir stil kazandırmak isterken işlevsellikten ödün vermeyen kişilerin en çok merak ettiği konular arasındadır. Peki, mutfak dekorasyon aksesuarları nasıl seçilmelidir?

Mutfağınız yeni olabilir veya mutfak dekorasyonunuzda güncelleme yapmak isteyebilirsiniz. Mutfakta verimli bir alan oluşturmak için önceliği depolamaya ve kullanım alanına vermelisiniz. Ancak mekan planlamasını iyi bir şekilde yaparsanız mutfağınızla uyumlu aksesuarları seçmeniz de kolaylaşır.

Mutfak Dekorasyonunda Aksesuar Seçimi Nasıl Yapılır?

Mutfak; yemek pişirmek,  bazen bir yorgunluk kahvesi içmek bazen de eğlenmek için aktif olarak kullanılan bir mekandır. Bu nedenle mutfağınızı fonksiyonel olarak tasarlamalısınız. Dağınık ve verimsiz alanlar oluşmasına mahal vermenin mutfak dekorasyonunuzu görsel olarak etkileyeceğini unutmayın.

Mutfağınızı tasarlarken şık bir ortam yaratacak aksesuarlara yer bırakın ve küçük dokunuşlarla eşsiz bir mutfak tasarlayın. Mutfak dekorasyonunda aksesuar seçimi nasıl yapılır diye merak ediyorsanız işte detaylar!

1-Mutfak Tasarımında Temiz Alanlar Oluşturun!

Mutfak dekorasyonunda aksesuar seçimi nasıl yapılır diye soranlardansanız işe mutfaktaki fazlalıklardan kurtulmakla başlayabilirsiniz. Mutfağınızda aksesuarlara yer açmak için tezgahınızı ve dolaplarınız boşaltın. Bütün mutfak malzemelerini gözden geçirin ve gereksiz olan her şeyi çıkarın.

İhtiyacınız olan ürünleri dolaplara düzgünce yerleştirin. Ardından şık bir mutfak dekorasyonu için rengi, dokusu ve tarzı ile mutfak dekorasyonunuza uyum sağlayacak bir vazoyu uygun bir rafa, tezgaha veya masaya koyun.

2- Aksesuar Seçiminde Form ve Fonksiyonu İşbirliğini Kullanın!

mutfak-dekorasyonunda-aksesuar-secimi-nasil-yapilir

Mutfak Dekorasyonunda Aksesuar Seçimi Nasıl Yapılır?

İşlevsel ürünleri aynı zamanda aksesuar olarak kullanabilirsiniz. Şık bir mutfak dekorasyonunun püf noktası ayrıntılara inmekten geçer. Tezgahta kullanacağınız hijyen ürünleri için cam veya seramikten yapılmış şık kaplar kullanabilirsiniz. Çay, kahve, şeker, kuruyemiş ve baklagiller için tarzınızı yansıtan şık kavanozlar kullanın. Ayrıca meyve sebzeler için estetik kaseler kullanmayı deneyebilirsiniz.

3-Kalabalık Görünümden Kaçınmak İçin Aksesuarları Gruplandırmayı Deneyin!
Raflardan birinde veya tezgahta aksesuar için yer ayırdınız, fakat aksesuarı yerleştirdiğinizde istediğiniz görüntüyü yakalayamadınız mı? O halde aksesuarları gruplandırarak kullanmayı deneyin! Ancak kullanacağınız aksesuar grupları dört ögeden fazla olmamalıdır. Mutfağınızın kalabalık görünmemesi için bu oldukça önemlidir.

Küçük aksesuarları büyük ögelerin üzerine veya içine koyarak değerlendirin. Gruplama yaparken benzer renk, işlev, doku ve stile sahip ögeleri bir araya toplayın. Aksesuarları yan yana yerleştirmek yerine küçük aksesuarları büyük aksesuarların önüne koyarak görüntü derinliği yaratın.

4- Beyaz Mutfak Dekorasyonunda Aksesuar Seçimi Nasıl Yapılır?

Beyaz mutfak tasarımları her dönemde trendeler arasında yer almayı başarmıştır. Sakinlik hissi veren beyaz mutfak dolapları, zemin veya duvarlar kolaylıkla dekore edilebilir. Beyaz mutfak dekorasyonunda aksesuar seçiminin en büyük avantajı aksesuarları istediğiniz sıklıkta değiştirebilme şansınızın olmasıdır.

Beyaz mutfakta beyazdan vazgeçmeden mutfak dekorasyonunda aksesuar seçimi nasıl yapılır sorusunun yanıtını arıyorsanız sofistike ve nötr renk tonları organik dokulu aksesuarlar tam size göre. Ancak bazı renkleri vurgulamak isterseniz koyu bir renk tonunu kullanarak mutfak tasarımınızı farklı bölgelere ayırabilirsiniz.

5- Duvarlar İçin Doğru Aksesuarları Bulun!

Açık raflar kullanarak yapacağınız bir duvar dekorasyonu aynı zamanda açık depolama alanları oluşturacaktır. Bununla birlikte aşırıya kaçmadan cesur duvar kağıtlarını mutfak dolapları ve raflarını vurgulamak için kullanabilirsiniz. Ayrıca duvarlarınızda kullanacağınız bir ayna ile renkleri yansıtabilir ve daha geniş bir alan hissi yaratabilirsiniz.

6- Bitkileri Mutfağınıza Taşıyarak Doğal Bir Mekan Oluşturun!

Mutfak dekorasyonu için aksesuar seçiminde bitkilerin etkisini asla hafife almayın. Bitkiler mutfağınızda oksijen kaynağı olmakla birlikte doğayı evinize taşır. Farklı malzemelerden üretilen zincirlerle asılı saksılardan mutfak stilinize uygun olanları seçebilirsiniz. Raflarda veya dolaplarda kullanacağınız bitkiler de mutfağınızı özgün ve çekici bir hale getirir.

Sofistike bir mutfak dekorasyonunda canlı bitkileri kullanmakta tereddüt edebilirsiniz. Ancak unutmayın için bitkiler farklı renk ve dokulara sahip olduğundan yine de size uygun bir bitki bulabilirsiniz. Ayrıca alternatif olarak canlı olmayan bitkileri de tercih edebilirsiniz.

7- Perdelerinizi Aksesuar Olarak Kullanın!

mutfak-dekorasyonunda-aksesuar-secimi-nasil-yapilir

Mutfak dekorasyonunda aksesuar seçimi nasıl yapılır noktasında zorlanıyorsanız her zaman aksesuar kullanmak zorunda değilsiniz. Pencerenizi süslemek gibi bir seçeneğiniz de var. Özellikle perde seçimi bunun için büyük bir fırsat. Çok çeşitli renk ve desenlerde üretilen Roma perdeleri,  zebra ve stor perdeleri kullanabilirsiniz. Pamuk veya keten gibi organik görünümlü nötr kumaşları tercih edebilirsiniz. Perdeleri halılarınız ve mobilyalarınla uyumlu seçmeniz de önemlidir.

8- Aydınlatma Armatürlerinden Yararlanın!

Mutfağınızda öne çıkarmak istediğiniz belirli alanlar varsa bunun için aydınlatma armatürlerinden yararlanabilirsiniz. Aydınlatma bir odak noktası oluşturmak ve stil sahibi bir mutfak yaratmak için oldukça etkilidir. Üst mutfak dolaplarınızın altına güçlü aydınlatmalar ekleyerek şık bir dekorasyon oluşturmakla kalmaz akşam saatlerinde tezgahınızı daha rahat kullanırsınız.